Home Shëndetësia Sperma bën mrekulli, mos e beso po deshe

Sperma bën mrekulli, mos e beso po deshe

5 min lexim
0
3
Loading...

Shkencëtarët kanë arritur të zbulojnë që nëse përpihet sperma, ndikon shumë mirë në organizëm. Hulumtimi është bërë në gjashtë shtete, rezultatet janë krahasuar dhe është e qartë që përbërja e cila gjendet në spermë, spermidina, është më e mirë se cilido antridid.

Në lëngun e spermës mashkullore gjendet me sasi të mëdha, kjo përbërje, transmeton Telegrafi.

Spermidina ka aftësi të shkëlqyeshme që të përtërijë qelizat e dëmtuara dhe kështu të ngadalësojë procesin e plakjes.Ka qenë e njohur që ejakulati është i pasur me vitamina dhe proteina.

[irp]

Dëshmia e ekzistimit të spermdinës është sensacion i vërtetë! Kjo përbërje mund të ndihmojë madje edhe në shërimin e sëmundjes siç janë ato të Alchaimerit dhe të Parkinsonit.

Studime tjera, poashtu tregojnë se lëngu i spermës përmban kimikate që ngrejnë humorin, rritin dashurinë, shkaktojnë gjumë dhe gjithashtu përmban të paktën tre kimikatë antidepresivë.

loading...
Loading...
Load More Related Articles
Load More By Valmir
Load More In Shëndetësia
Comments are closed.

Check Also

Noizy ka një surprizë për fansat e tij (Foto)

Loading... Ai është një nga reperat më të dashur në vendin tonë dhe diçka të tillë e dëshm…