in

Papa bën ‘apel të përzemërt’ për të ruajtur ‘status quo’ në Jerusalem

Loading...

Papa Françesku thotë se nuk mund të heshtë për një plan të Shtëpisë së Bardhë për ta njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit. Kreu i Selisë së Shenjtë bëri thirrje për respektimin e “status quo-së” të qytetit, duke shtuar se lëvizja e SHBA mund të përkeqësonte “konflikte mizore”.

Duke peshuar në vendimin e diskutueshëm, Papa bëri një “thirrje të përzemërt” për të gjitha kombet që “të respektojnë status quon [Jerusalemit], në përputhje me rezolutat përkatëse të Kombeve të Bashkuara”, siç përmendet nga Radio Vatikani, transeton Fiks.al

Udhëheqësi i Kishës Katolike tha se ai “nuk mund të heshtë” për konfliktin shpërthyes mbi statusin e Jerusalemit. Duke e përshkruar qytetin si “të shenjtë për hebrenjtë, të krishterët dhe muslimanët, të cilët nderojnë vendet e shenjta të feve të tyre përkatëse”, Papa tha se Jeruzalemi gëzon një status unik që duhet të ruhet.
“Unë i lutem Zotit që identiteti i tij të ruhet dhe të forcohet në dobi të Tokës së Shenjtë, Lindjes së Mesme dhe të gjithë botës dhe se mençuria dhe maturia mbizotërojnë për të parandaluar që elementët e rinj të tensionit të shtohen në një kontekst global tashmë të tronditur nga kaq shumë konflikte mizore “.

Papa bëri thirrje për dialog që do të respektonte të drejtat dhe interesat e të gjithë banorëve të Jerusalemit në një deklaratë të veçantë të bërë më herët të mërkurën.

Francis foli me telefon të martën me udhëheqësin palestinez Mahmoud Abbas, pasi presidenti i SHBA Donald Trump njoftohet se i tha Abbasit për vendimin e tij për të njohur qytetin e shenjtë si kryeqytetin e Izraelit. Thirrja me Papaun u bë në nismën e Abbasit, njoftoi Associated Press, duke cituar zyrtarët e Vatikanit.

Loading...

Sipas njoftimeve të medias, gjatë tre ditëve të ardhshme do të mbahen demonstrata kundër planit të SHBA në Bregun Perëndimor, Rripin e Gazës dhe Jerusalemin Lindor. Parashikimi i dhunës, mijëra policë do të vendosen në vendet rreth Jeruzalemit dhe ushtria izraelite është vënë në gatishmëri.

Vendimi i Trump është dënuar ashpër nga aleatët dhe rivalët e SHBA-së. /Fiks.al/

Loading...

Shakhtari po e deklason Man Cityn

Inxhinierë apo humoristë, shihni 57 gabimet e bëra në ndërtim (Video)