Djaloshi bjond i fshatit i cili u bë vr*sës, rrëfimi për jetën e Brenton Tarrant

260

Terroristi më i madh i Zelandës së Re është paraqitur si djalë i vendit nga New South Wales. Ky është tregimi për jetën dhe pasionet e tij, deri te momenti i sulmit.

Nga një foshnjë me flokë kaçurrela që ndante dashurinë e atit të tij për palestër, në një vrasës masiv të ekstremit të djathtë i cili vrau 49 vetë – jeta e Brenton Tarrant, është zbuluar.

Tarrant, i cili sulmoi një xhami në Al Noor në Christchurch të premten, u rrit në Grafton në rajonin e Rajonit të Veriut të Uellsit të Ri Jugor.

Në një manifestim të tronditur prej 73 faqesh të quajtur ‘Zëvendësimi i Madh’, të cilin ai e shkroi para vrasjeve, 28-vjeçari dha një pasqyrë për edukimin dhe sfondin e tij, shkruan “ABC News”, transmeton lajmi.net.

Me fjalët e tij, Tarrant e përshkroi veten si një ‘burrë i zakonshëm, i bardhë’, i cili u lind në një klasë punëtore, familje me të ardhura të ulëta skoceze, irlandeze dhe angleze.

Ai duket se e ka bërë tregtinë e parave me Bitcoin dhe më pas ka kaluar disa kohë duke udhëtuar në botë në vitin 2017, kur ai vizitoi vendet, përfshirë Korenë e Veriut dhe Pakistanin, si dhe Evropën.

Babai i tij, Rodney, i cili ishte një atlet konkurrues, vdiq nga kanceri në vitin 2010, në mosgën 49 vjeç kurse nëna dhe motra e tij thuhet se ende jetojnë në këtë zonë.

Ndërsa mbetet e paqartë nëse ndonjë nga të afërmit e tij – duke përfshirë nënën e tij ende jeton në zonë, familja është shumë e njohur në rajon, njoftoi ABC News.

28-vjeçari shkruan se ai kishte ‘pak interes në edukim’ duke u rritur dhe nuk kishte ndjekur universitetin pasi nuk kishte interes të madh për çdo gjë që ofrohej në shkolla.

Ai pretendoi se kishte bërë disa para duke investuar në Bitconnect – një lloj monedhe dixhitale – para se ai të përdorte paratë për të udhëtuar jashtë shtetit.

Tarrant, i cili më vonë do të vazhdonte të bëhej një trajner personal, trashëgoi një dashuri për palestër fizike nga babai i tij, i cili thuhet se vdiq nga një sëmundje e lidhur me asbest.

Një grua që pretendon se e ka njohur më parë Tarrantin përmes palestrës, konfirmoi se ishte ai ishte i pasionuar pas stërvitjeve, transmeton lajmi.net.

Trajneri Gray tha se ndoqi një rregjim të rreptë diete dhe stërvitjeje dhe punoi në palestër pasi mbaroi shkollën në vitin 2009 dhe 2001, raportoi “ABC News”.

Zonja Gray tha se Tarrant gjithmonë ‘hodhi veten në trajnimin e tij personal’ para se ai më vonë u bë një trajner i kualifikuar dhe filloi të stërviste të tjerët.

Ai ishte shumë i përkushtuar ndaj stërvitjes së tij dhe trajnimit të të tjerëve, tha ajo.

Ajo tha se ai ishte shumë i përkushtuar, ai ishte më i përkushtuar se shumica e njerëzve do të ishin.

“Ai ishte në palestër për periudha të gjata kohore, duke ngritur pesha të larta. Ai e transformoi shumë trupin e tij, “tha ajo.

Gruaja gjithashtu tha se nuk i kishte folur atij ose dëgjuar atë të fliste për besimet e tij politike apo fetare.

“Nga bisedat që kishim për jetën, ai nuk më goditi mua si dikush që kishte ndonjë interes në atë pikëpamje ekstremiste,” tha ajo.

“Por unë e di që ai ka udhëtuar që kur ai u largua nga Grafton. Ai ka udhëtuar jashtë shtetit, kurdo dhe kudo”, shtoi ajo.

“Do të thosha se është diçka në natyrën e udhëtimeve të tij, diçka që ai ka qenë rreth e rrotull.

“E di që ai ka qenë në shumë vende të ndryshme duke u përpjekur të përjetojnë shumë gjëra të ndryshme në jetë dhe unë do të thoja se diçka ka ndodhur në atë kohë në udhëtimet e tij”, tha ajo.

Besohet se Tarrant ka udhëtuar për në Evropë, Azinë Juglindore dhe Azinë lindore.

Në një mesazh të mëparshëm të Facebook në lidhje me një udhëtim në Pakistan në Facebook, ai shkroi: “një vend i pabesueshëm i mbushur me njerëzit më të sinqertë, me zemër dhe mikpritës në botë”, raportoi The Sydney Morning Herald.

“Bukuria e luginës hunza dhe nagar në vjeshtë nuk mund të mposhtet”.  tha ai.

Në manifestin e tij, Tarrant deklaroi se ai kishte planifikuar sulmin rreth dy vjet më parë, por zgjodhi vendndodhjet përfundimtare tre muaj më parë, njoftoi The Sydney Morning Herald.

Ai tha se fillimisht kishte planifikuar të sulmonte një xhami në Dunedin, por u zhvendos në xhamitë e Al Noor dhe Masjid, sepse ata kishin ‘shumë më tepër pushtues’.

Ai shkroi se si pas sulmimit të këtyre dy xhamive ai planifikonte të shkonte në një xhami në Ashburton, një orë në jug të Chirstchurch.

“Unë jam i pasigurt që nga kjo kohë e shkrimit nëse do të arrij këtë objektiv, është një objektiv bonus”, shkroi ai.

49 persona besohet se kanë vuajtur plagë me armë zjarri gjatë sulmit, me qindra anëtarë të familjes që ndodhen aktualisht në spitalin e Christchurch. /Lajmi.net/