Home Lajme Kosnett i impresionuar me pjesëmarrjen në protestat kundër dhunës ndaj grave

Kosnett i impresionuar me pjesëmarrjen në protestat kundër dhunës ndaj grave

0
Kosnett i impresionuar me pjesëmarrjen në protestat kundër dhunës ndaj grave

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett është deklaruar lidhur me protestat që janë mbajtur dje në Prishtinë e sot në Drenas lidhur me rastin e dyshimeve për abuzim seksual të një vajze të mitur.

Kosnett ka shkruar në Twitter se është impresionuar nga mobilizimi i qytetarëve që së bashku kërkojnë fundin e dhunës kundër grave.

“I impresionuar të shoh shumë qytetarë të Kosovës që së bashku kërkojnë fundin e dhunës kundër grave. Protesta paqësore dhe përgjegjësia publike janë elemente kritike të çdo demokracie. Pra, është barazia gjinore”, ka shkruar ambasadori amerikan. /Lajmi.net/