Nuk i keni ditur përfitimet shëndetësore nga farat e lulediellit

150

Përfitimet shëndetësore të farës së lulediellit mund të jenë të mjaftueshme për të merituar një vend në sirtarin tuaj të kuzhinës

Sipas Dr Josh Axe, themeluesi i DrAxe.com, autori më i shitur i Eat Dirt, dhe bashkë-themelues i Ushqimit të Lashtë’’, farat e lulediellit nuk kanë vetëm shumë proteina, por janë të mbushura me vitaminë E, me magnez dhe plot me yndyra te shëndetshme

Një lugë gjelle me fara luledielli përmban mesatarisht tre gramë proteina, që ju ndihmon të ndiheni më me shumë energji gjatë ditës. Gjalpë i Kikirikut ka qenë prej kohësh kampioni mbretëror për tu ngrënë para-dhe pas palestrës ose aktiviteteve fizike sepse është i pasur me proteina

Por gjalpi i farave të lulediellit është tashmë ai që e ka zëvendësuar më të drejtë. Vitamina E është një nga antioksidantët më të preferuar të trupit Sasia e vitaminës E te farave të lulediellit balancon nivelet e kolesterolit, rrit imunitetin dhe madje zvogëlon procesin e plakjes. Vetëm një lugë gjelle me fara luledielli ka 93 kalori dhe siguron 24 % të nevojës ditore të vitaminës E