Home Shëndetësi Recetë me oriz për flokë dhe lëkurë të shkëlqyer

Recetë me oriz për flokë dhe lëkurë të shkëlqyer

0
Recetë me oriz për flokë dhe lëkurë të shkëlqyer

Të qëndrojmë të rinj është ajo çka shumica prej nesh ëndërron madje shumë njerëz shkojnë edhe në masa ekstreme vetëm që të arrijnë këtë dëshirë.

Me sekretin e lashtë japonez që është uji i orizit, ju nuk keni nevojë të merrni masa ekstreme, pasi që uji i orizit ndihmon dhe ruan shkëlqimin e fytyrës dhe flokëve, raporton “The Heart Soul”.

Në Kinë orizi gjithmonë ka qenë themeli i vetëm për një diet të shëndetshme, por përveç këtij përfitimi, orizi mund të ju ofrojë përfitime të mrekullueshme bukurie, diçka që nuk e keni ditur më parë.

Uji i orizit është sekreti i vetëm i bukurisë tek gratë Japoneze. Për shkak përmbajtjes së tij ushqyese mund të jetë tepër i dobishëm për flokë dhe lëkurë.

Ky efekt i orizit është fal përmbajtjes antioksidante, i cili është i njohur për ngadalësimin dhe minimizim e rrudhave dhe plakjes. Po ashtu në disa vende tjera Aziatike, uji i orizit përdoret edhe për të larguar aknet dhe për ndonjë irritim tjetër të lëkurës apo fytyrës.

Si të përdorni këtë produkt për lëkurë dhe flokë:

Përzieni ujin e orizit me lëng limoni dhe me ndonjë vaj esencial sipas dëshirës tuaj dhe përdorni për pastrimin e fytyrës dhe trupit tuaj.

Ndërsa për flokë, Pastroni flokët tuaj me ujë të orizit pasi që keni përdorur shamponin për flokë, mbajeni atë për 4-5 min dhe pastroni flokët. Përdoreni këtë metodë 2 ose 3 herë në javë.

Loading...