Home Lifestyle Vitamina e cila iu ndihmon të luftoni të dy llojet e diabetit

Vitamina e cila iu ndihmon të luftoni të dy llojet e diabetit

0
Vitamina e cila iu ndihmon të luftoni të dy llojet e diabetit

  Marrja e një tablete vitaminë C dy herë në ditë mund të ndihmojë në luftën ndaj diabetit të 2 tipeve të sheqerit në gjak, sipas një studimi të ri.      

Studiuesit në Universitetin Deakin të Melbourne-it gjetën se marrja e dy dozave prej 500mg të vitaminës C pas ngrënies mund të ulin nivelet e sheqerit në gjak dhe të reduktojnë rrezikun e vdekjes nga sëmundja, transmeton lajmi.net.

Gjetjet e publikuara në revistën Diabetes, Obesity and Metabolism, gjetën se pjesëmarrësit kishin një rënie prej 36 përqind të niveleve të sheqerit në gjak pas marrjes së tabletëve të vitaminës C.

Pjesëmarrësit e studimit me hipertension gjithashtu kishin rënie të nivelit të presionit të gjakut duke marrë tabletat e vitaminës C, shtoi ai.

Studiuesit thanë se vitamina mund të shërbejë si një terapi shtesë e lirë dhe efektive në trajtimin anti-diabetik. /Lajmi.net/