Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Shëndetësia

Alergjitë më të zakonshme ushqimore

Disa alergji janë shumë më të zakonshme se të tjerat.

Dhe ndërsa disa njerëz mund të përjetojnë vetëm simptoma të rastësishme dhe të lehta, për të tjerët një alergji mund të jetë një çështje jete dhe vdekjeje.

Vezët – Nëse jeni alergjik ndaj vezëve, mund ta gjeni veten me ënjtje. Ndonjëherë alergjia manifestohet me simptoma më të vogla, si fryrje dhe/ose të vjella.

Peshku – Një reaksion alergjik ndaj peshkut mund të rezultojë në reaksione të frymëmarrjes, anafilaksi, sindromë të alergjisë orale dhe të vjella.

Frutat – Reagimet e padëshiruara ndaj frutave mund të variojnë nga kruajtje e lehtë dhe skuqje deri te urtikaria e gjeneralizuar, sindroma e alergjisë orale, dhimbje barku, të vjella dhe anafilaksia. Mangot, luleshtrydhet dhe bananet janë frutat që shkaktojnë më shumë reaksione alergjike. Domatet dhe avokadot gjithashtu mund të shkaktojnë probleme të ngjashme.

Spec djegës – Një reaksion alergjik ndaj specave djegës mund të rezultojë në një skuqje të lëkurës, urtikarie, shtrëngim të fytit, ënjtje të gjuhës dhe të vjella.

Tërshërë – Një reaksion alergjik ndaj tërshërës mund të shfaqet në dermatit, probleme të frymëmarrjes ose me anafilaksi.

Misër – Një alergji ndaj misrit mund të prodhojë një numër shumë të madh simptomash, të tilla si urtikarie, zbehje, konfuzion, marramendje, dhimbje stomaku, ënjtje, të vjella, dispepsi, diarre, kollë, shtrëngim fyti, gulçim, gulçim dhe anafilaksi.

Shpendët – Simptomat e një reaksioni alergjik ndaj shpendëve mund të përfshijnë angioedema, urtikarie, sindromën e alergjisë orale, të vjella, diarre, gulçim dhe anafilaksi (edhe pse kjo është e rrallë).

Butak – Një reaksion alergjik ndaj butakëve mund të shfaqet në simptoma të frymëmarrjes ose gastrointestinale, anafilaksisë, sindromës së alergjisë orale, rinitit dhe konjuktivitit. Gjashtë alergjenë të ndryshëm janë identifikuar vetëm me karkalecat dhe gaforret, është shkaku kryesor i anafilaksisë së ushqimeve të detit.