Lajme

Rezoluta e Srebenicës, Pozhari ‘shpërthen’ ndaj Emirateve të Bashkuara Arabe: Shqetësues kjo gjë!

      OKB-ja ka miratuar rezolutën për gjenocidin e Srebrenicës, e cila vendos një ditë vjetore globale të përkujtimit, çdo 11 korrik. E për këtë reagoi edhe analisti Xhevdet Pozhari, që e mirëpriti miratimin e kësaj rezolute. Mirëpo, ai mbeti i befasuar nga fakti se si Emiratet e Bashkuara Arabe dhe disa shtete me shumicë muslimane absteuan ndaj rezolutës. Pozhari për këtë…
Read more
Lajme

Hoti: Rezoluta për Gjenocidin e Srebrenicës, vulë për krimet e Serbisë në Bosnje, Kroaci e Kosovë

Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti, votimin e Rezolutës për Gjenocidin në Srebrenicë nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, e ka quajtur “vulë për krimet e Serbisë në Bosnjë e Hercegovinë, Kroaci dhe në Kosovë”. Ai tha se LDK-ja shpreh përkrahjen e plotë dhe të palëkundur për këtë rezolutë, “sepse është një hap i rëndësishëm drejt njohjes dhe…
Read more
Lajme

Votohen marrëveshjet ndërkombëtare në Kuvend

      Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari – Lila ka falenderuar grupet parlamentare pas kalimit të tetë marrëveshjeve ndërkombëtare. Sipas saj, të gjitha marrëveshjet, kapin vlerën e 275 milionë eurove në projekte. Postimi i…
Lajme

​Kuvendi miratoi Projektligjin për kripto-astetet

      Kuvendi i Kosovës ka miratuar në lexim të parë Projektligjin për kripto-astetet. Në seancën e sotme plenare, legjislativi miratoi në parim edhe Projektligjin për shpronësimin e pronës së paluajtshme. Ndërkaq, drita e gjelbër iu dha edhe Programit…
Lajme

Nga burgjet amerikane në qelitë greke! “Kapoja” shqiptar i bandës së kokainës i shpallur në kërkim që në 2017-ën (Video)

Një nga shtetasit grekë që u arrestua mëngjesin e sotëm, 23 maj, pas sekuestrimit të 210 kilogramëve kokainë të kapur në Portin e Pireut me destinacion Shqipërinë ka një të kaluar të pasur në tregtinë e armëve dhe drogës. Sipas informacioneve të “Zougla”, Ioannis Viglakis është një tregtar ndërkombëtar armësh dhe droge. Ai u arrestua dhe kreu një dënim 15-vjeçar…
Read more