Lifestyle

Pushimi i natës ju ndihmon të fokusoheni dhe mbani mend

Ne të gjithë e dimë se gjumi ju ndihmon në fokusin dhe shëndetin tuaj. Por a e keni ditur arsyen? Një studim i ri nga Paris thotë se fazat e ndryshme të gjumit janë të dobishme që të ndihmojnë trurin tuaj të mbajë informacionet, por gjithashtu për t’a rregulluar atë. Studiuesit iu thanë 28 pjesëmarrësve të dëgjonin një seri të tingujve përderisa ishin në gjumë dhe…
Read more
Lifestyle

A e dehidron kafeja trupin?

Shumë njerëz pinë një gotë ujë bashkë me një filxhan kafeje. Pra, ata duan të balancojnë ekuilibrin e lëngjeve. Ekspertja e të ushqyerit Helga Strube shpjegon nëse kjo është vërtet e nevojshme. Çdo mëngjes shumica e njerëzve kanë një filxhan kafe në…
Lifestyle

Si të mbani larg insektet nga lulet e shtëpisë

Insektet vijnë gjithmonë paftuar në shtëpitë dhe kopshtet tona duke shkaktuar shumë dëme. Ato mund të eliminohen lehtë falë mënyrave të mëposhtme të rekomanduara nga AgroWeb.org Solucion spërkatës me hudhër dhe mente Ekspertët sugjerojnë përzierjen e disa…
Lifestyle

Enët që nuk duhet t’i lani në pjatalarëse

Pjatalarësja është padyshim një pajisje e dobishme në jetën e përditshme, pasi na lejon të lajmë enët dhe të kursejmë kohë dhe lodhje. Por nuk është gjithmonë zgjidhja më e mirë për të gjitha enët. Në fakt, ka disa objekte që duhen larë me dorë për…
Lifestyle

Në çfarë periudhe duhet ta pijmë kafen

Kafeja është një pije e dashur në të gjithë botën, por a e dini se koha që e konsumojmë mund të ndikojë në efektet e saj në trupin dhe mendjen tonë? Kafeja ofron përfitime të shumta për shëndetin dhe mirëqenien. Ajo mund të përmirësojë përqendrimin, vëmendjen duke na ndihmuar në luftimin e lodhjes. Megjithatë, për të përfituar sa më shumë nga kafeina, është e…
Read more
Lifestyle

Frazat që njerëzit e mençur ia thonë vetes çdo ditë

Të jesh i mençur nuk do të thotë që t’i njohësh në përpikëmëri veprat e artistëve të Rilindjes, por të jesh inteligjent dhe i mençur do të thotë të jesh shumë kurioz dhe i etshëm për dije. Njerëzit e mençur janë të vetëdijshëm që çdo storie…
Lifestyle

Gjendet e gjallë macja e bllokuar në tub shiu për tre ditë

Një kotele në Bejrut është shpëtuar pasi ishte bllokuar në një tub shiu për tre ditë. Vullnetarët nga shoqata bamirëse Animals Lebanon përdorën kamera të vogla për të identifikuar vendndodhjen e saktë të maces, përpara se ta nxirrnin jashtë, raporton BBC…
Lifestyle

Cila është koha e duhur për t’i larë dhëmbët?

Rutina e mëngjesit është shumë e rëndësishme për të gjithë. Zgjimi dhe fillimi i ditës në një mënyrë të caktuar mund të ndikojë në humorin tuaj gjatë gjithë ditës. Si e tillë, koha që zgjidhni për të larë dhëmbët mund të ndikojë më shumë sesa vetëm disponimin tuaj, shprehen ekspertët. Anna Peterson, një eksperte dentare, paralajmëroi ndjekësit e saj në TikTok…
Read more