Lifestyle

Këto janë arsyet pse e zeza mbetet e preferuar në veshje

Në mos në shoqëri, në punë a në shkollë duhet të keni dikë që vesh gjithnjë të zeza. Siç tregojnë vetë ata, njerëzit vishen vetëm me të zeza për disa ose të gjitha arsyet e mëposhtme: 1. E zeza shkon me gjithçka. 2. Preferojnë të shpenzojnë për çanta e këpucë, prandaj blejnë bluza të zeza të thjeshta. 3. Nëse ju pëlqen diçka në dyqan, shanset janë që e kanë…
Read more
Lifestyle

Të ankohemi për problemet tona veçse e përkeqëson gjendjen

Studiuesit thonë që është e këshillueshme të ndajmë pakënaqësitë dhe ankesat tona me dikë tjetër por ky proces mund të na shërbejë nëse kemi përballë një person që na jep këshilla me vlerë dhe na ofron mbështetje emocionale duke na ndihmuar të ulim…
Lifestyle

Ushqimet që ju ndihmojnë për një gjumë të qetë

Një nga parakushtet kryesore për një shëndet të mirë është gjumi me cilësi të mjaftueshme. Ekspertët pohojnë se ka ushqime që kanë një efekt të favorshëm në gjumë dhe pushim cilësor, në mënyrë që të nesërmen të përballemi më të gatshëm për…
Lifestyle

Sa shpesh duhet të lahemi

Shumica prej nesh lahen çdo ditë. Disa bëjnë dush në mëngjes para punës, të tjerë pas palestrës, ndërsa shumë preferojnë të bëjnë një banjë relaksuese në mbrëmje pas punës. Çfarë ndodh me trupin tonë kur nuk lahemi shumë shpesh? Trupi ka nevojë për baktere të mira Sipas dermatologëve, më shumë se 1000 lloje bakteresh të mira jetojnë dhe ushqehen në sipërfaqen e…
Read more
Lifestyle

Arsyet përse ju bien flokët, gabimet që po i bëni

Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe bien pas dushit, gjatë tharjes dhe krehjes. Me përafërsi njeriu humbet 50 deri në 100 flokë në ditë. Ky mund të jetë një cikël normal i gjallërimit të flokut. Megjithatë, në shumë raste numri i flokëve të…
Lifestyle

Gjashtë arsye pse duhet të përdorni krem kundër diellit

Dermatologët këshillojnë se produkti më i rëndësishëm që duhet të keni gjithmonë në çantën tuaj është kremi kundër diellit. Ata që merren me bukurinë dhe kujdesin e lëkurës e dinë se sa e rëndësishme është mbrojtja nga dielli për fytyrën tuaj. Për…
Lifestyle

Tre zakone të përditshme që përkeqësojnë stresin

Ankthi në një farë mase mund të jetë edhe krijues. Por kur kalon kufirin dhe kombinohet me mendime negative, atëherë ndikon keq në emocionet dhe sjelljen tuaj. Megjithatë, mund të mos e ndihmoni veten ndonjëherë që të shpëtoni nga stresi duke adoptuar disa zakone. Jeni vazhdimisht në rrjetet sociale eni në Facebook dhe rrjete të tjera sociale për shumë orë në të njëjtën…
Read more
Lifestyle

5 gabime toksike që sjellin fundin e një lidhjeje

Shpesh ose më rrallë, njerëzit testojnë forcën e marrëdhënies së tyre, kufijtë e saj, tërheqin “skajet” e saj për të parë nëse nyjet e dashurisë janë të forta apo ka ardhur momenti i fundit. Ndodh ndonjëherë që as të kuptojnë se po përshpejtojnë…
Lifestyle

Si të ruajmë freskinë dhe aromën e erëzave në frigorifer

Gatimet më të mira kërkojnë barishte dhe erëza të freskëta për të plotësuar shijen dhe shtuar aromat. Por çelësi i përdorimit të barishteve të freskëta në gatim, është ruajtja e freskisë së tyre. Majdanozi për shembull, nuk arrin të mbijetojë një…
Lifestyle

Ilaçet që duhet të marrësh patjetër kur shkon me pushime

Përgatitja e valixhes kur bëheni gati për pushime është një mision i vështirë. Valixhja juaj duhet të përmbajë gjithmonë gjërat më të nevojshme, prania e të cilave ju mban të qetë de të sigurtë kudo që të shkoni. Barnat janë një pjesë e domosdoshme e paketimit, pavarësisht vendit ku do të shkoni me pushime. Ekspertët e AgroWeb.org thonë se përpara se të vendosni…
Read more