Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

‘Çmendet’ moti/ Temperaturat ekstreme po ‘shkrijnë’ botën, në këtë vend përmbytjet ‘bëjnë kërdinë’, raportohet për 8 të vdekur dhe 11 të zhdukur

Të paktën tetë persona kanë humbur jetën nga rrëshqitja e dheut që ndodhi në Cudinamarca në juglindje të Kolumbisë, ku nuk dihet fati i 11 personave të tjerë.

Kolonel Jorge Dias, komandant i shërbimit rajonal të mbrojtjes civile, sqaroi se mes viktimave është një fëmijë, gjashtë të plagosur janë shtruar në spital dhe rreth 20 shtëpi janë shkatërruar. “Nuk është e mundur të përcaktohet numri i saktë i personave të zhdukur, por ne vlerësojmë se është njëmbëdhjetë (…) Ne po përpiqemi të identifikojmë banorët e 20 shtëpive të shkatërruara,” tha ai.

Për shkak të reshjeve të dendura që i paraprinë rajonit, pak para mesnatës së hënës në të martë ndodhi një rrëshqitje e madhe dheu në një stacion pagese që ndodhet pranë qytetit Coutame, rreth 60 kilometra larg kryeqytetit Bogota.

Shumë automjete, duke përfshirë kamionë dhe motoçikleta, u varrosën nën baltë. Zjarrfikësit larguan rreth 40 persona, gjashtë prej të cilëve u dërguan në spital.

Ekipet e shpëtimit përdorin dronë në kërkime për të gjetur personat e zhdukur. Në disa vende balta po formon vëllime një apo edhe dy metra të lartë, tha kryetari i bashkisë Coutame, Camilo Parado për stacionin radiofonik El Dorado.

Dhjetorin e kaluar, 34 persona humbën jetën në një rrëshqitje dheu në veriperëndim të Kolumbisë. Tetë fëmijë ishin mes viktimave.