Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

​Dhjetëra të lënduar pas një shpërthimi në Paris

Njëzet e nëntë persona janë plagosur, katër prej tyre në gjendje të rëndë, pas një shpërthimi të madh në qendër të Parisit.

Punonjësit e urgjencës janë duke kërkuar nëpër rrënojat e ndërtesës, për të paktën dy persona që mendohet se janë të zhdukur.

Sipas dëshmitarëve, para shpërthimit ka pasur një erë të fortë gazi.

Prokurorja e Parisit, Laure Beccuau, tha se kontrollet fillestare të pamjeve të kamerave sugjeruan se shpërthimi ndodhi brenda ndërtesës, e cila ishte pranë kishës Val de Grâce, raportoi gazeta Le Parisien.

Megjithatë, autoritetet kanë thënë se shkaku i shpërthimit ende nuk është përcaktuar.

Ndërtesa fillimisht u përfshi nga zjarri, por më vonë zjarri u vu nën kontroll, tha shefi i policisë së Parisit, Laurent Nunez.

Zona është rrethuar dhe kryebashkiaku i Parisit, Anne Hidalgo, ndodhet në vendngjarje, ndërsa ministri i Brendshëm Gérald Darmanin ka paralajmëruar njerëzit që të shmangin zonën.

Zona ku ndodhi shpërthimi shkon në jug nga lagjja Latine në zonën e Bregut të Majtë të Parisit, e cila është e njohur për turistët dhe e njohur për popullsinë e saj studentore.

Një student në Ecole des Mines në Bulevardin Saint-Michel tha për Le Parisien: “Isha përballë Val de Grâce, dëgjova një bum të madh dhe pashë një top zjarri 20 ose 30 metra të lartë. Dhe ndërtesa u shemb me një të madhe zhurma. Ndjeva erën e gazit, por u deshën disa minuta për të ardhur në vete.”

Një tjetër dëshmitar, Antoine Brouchot, tha për BBC se ishte në shtëpi kur dëgjoi një “shpërthim të madh”.

“Unë nxora kokën nga dritarja dhe shikova drejt spitalit, më pas pashë një re të madhe tymi dhe ndërsa u afrova, ishte një ndërtesë që ishte shembur dhe për momentin ka një zjarr”./BBC