Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Kurti përkujton maskarën e Rahovecit: Nuk mund të harrohen krimet e Serbisë, po e themelojmë Institutin e krimeve të kryera gjatë luftës në Kosovë

 
   

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka përkujtuar 150 civilët e vrarë me 19 korrik të vitit 1998, në Rahovec.

Kurti tha se nuk mnd të zhduken e harrohen krimet e kryera nga autoritetet serbe.

Ai bëri të ditur se janë duke e themeluar institutin e krimeve të kryera gjtaë luftës së fundit në Kosovë.

Postimi i plotë:

Më 19 korrik 1998, ushtria dhe polica serbe vrau, dogji, plagosi, rrahu e maltretoi, mori peng dhe zhduku me dhunë civilë shqiptarë të Rahovecit. Ekzekutimet vijuan për disa ditë me radhë. U masakruan edhe fëmijët, gratë dhe pleqtë që ishin strehuar në Teqenë e Sheh Myhedinit.

Në përpjekje të fshehjes së krimeve, forcat serbe hapën dy gropa të mëdha në Rahovec dhe i hodhën një pjesë të shqiptarëve të vrarë gjatë kësaj masakre. Por nuk mund të zhduken e as harrohen krimet e kryera nga autoritetet e Serbisë urdhërdhënëse e ekzekutore.

Për dokumentimin e krimeve të luftës, krimeve kundër njerëzimit dhe veprimeve gjenocidale të Serbisë, po themelojmë Institutin e krimeve të kryera gjatë luftës në Kosovë. Një zotim i yni ndaj kujtesës sonë si popull dhe ndaj kërkesës sonë për drejtësi.

Me angazhimin institucional për adresimin e të gjitha krimeve të kryera gjatë luftës në sistemin e drejtësisë vendore dhe ndërkombëtare, përkujtojmë 150 civilët e vrarë nga forcat serbe në masakrën e Rahovecit.

Nderojmë të mbijetuarit që u bënë ballë plagëve në trup e në shpirt.

Lavdi të gjithë martirëve dhe dëshmorëve të kombit që dhanë jetën e tyre për lirinë e Kosovës!

I përjetshëm qoftë kujtimi për ta!