Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

“Most Wanted” për vrasje/ Si u fsheh për 40 vite aty ku askush nuk e priste më i kërkuari i Amerikës

Pasi kaloi gati katër dekada në arrati, një nga të arratisurit më të kërkuar të Amerikës është kapur i fshehur në një vend të hapur si zyrtar publik.

Donald Santini, 65 vjeç, u largua nga Hillsborough County, Florida, në vitin 1984 pasi u emërua si i dyshuari kryesor në vrasjen e Cynthia Ruth Wood – e cila u vra duke u mbytur para se trupi i saj të hidhej në një kanal.

Por pasi iu shmang kapjes për 39 vjet, Santini më në fund u arrestua në Kaliforni këtë muaj, me zyrtarët që zbuluan se ai kishte shërbyer si president i një bordi lokal të ujit në një komunitet rural të San Diego County.

Të mërkurën, Santini, i cili u shfaq tre herë në më të kërkuarit e Amerikës, u ekstradua në Florida për t’u përballur me akuzat për vrasje të shkallës së parë për vdekjen e 33-vjeçares Cynthia.

Hetuesit thanë se dyshja u takuan në mesin e viteve 1980, ndërsa Cynthia po kalonte një divorc dhe Santini dyshohet se i tha asaj se do t’i jepte informacion mbi burrin e saj për ta ndihmuar atë të fitonte kujdestarinë e fëmijëve të saj.

Nëna u pa për herë të fundit duke lënë shtëpinë e saj me Santinin natën e 5 qershorit 1984 – pesë ditë më vonë detektivët zbuluan trupin e saj të zhytur në ujë në Hillsborough.

Ata e identifikuan shpejt Santinin si të dyshuar pasi gjetën shenjat e gishtave të tij në trup, por kur u lëshua një urdhër për arrestimin e tij, ai u largua menjëherë.

FBI dhe agjencitë e tjera kaluan dekada duke kërkuar për Santinin në të gjithë qarkun dhe rasti i tij u shfaq në më të kërkuarit e Amerikës në 1990, 2005 dhe 2013.

Vrasësi i akuzuar kishte jetuar në Campo, një komunitet i vogël me një popullsi prej më pak se 3,000 banorësh, për vite me pseudonimin Wellman Simmonds.

Madje as bashkëshortja e tij s’dinte asgjë.

Related posts
Lajme

Deputetët e opozitës përplasen me Gardën, kundërshtojnë kontrollet

Lajme

Këta janë të dyshuarit për vrasjen e 14-vjeçares maqedonase

Lajme

Policia po e ruan argjendarinë, pronari i së cilës u arrestua lidhur me grabitjen në Suharekë

Lajme

Persona të panjohur e sulmojnë fizikisht dhe ia vjedhin telefonin e kuletën