Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Odaloviq: Kurti po luan me zjarrin që mund t’i vërë flakën rajonit, ndërsa Evropa është në pushime dhe hesht

Kryetari i Komisionit të Qeverisë së Serbisë për Persona të Zhdukur, Veljko Odaloviq, thotë se veprimet e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti po luajnë me zjarrin, i cili mund të shkaktojë “zjarr” në rajon.

Odaloviq, duke komentuar vizitën e Kurtit në Maqedoninë e Veriut, përveç protokolleve zyrtare, me simbolet e Shqipërisë së Madhe, tha se këto janë gjëra që duhen sanksionuar, sepse është e papranueshme që gjëra të tilla të ndodhin në territorin e një shteti sovran dhe pastaj nuk ka asnjë reagim.

“Mënyra se si erdhi Albin Kurti, arsyeja pse ai ishte atje, çfarë po bënte atje, është diçka e rrezikshme, duke luajtur me një zjarr të vetëm që mund të ndizet në atë zonë”, paralajmëroi Odalović për RTS.

Kurti, thekson Odaloviq, po përpiqet të prezantohet edhe si lider i shqiptarëve në komunën e Preshevës dhe Bujanocit.

“Evropa është me pushime dhe hesht. Nuk na shkon përshtati të qenit me pushime, vrapime boshe në të cilin duhet të zhvillohen aktivitete në lidhje me çështjen e veriut të Kosovës dhe Metohisë, deeskalimin dhe përgatitjet për zgjedhje, siç është rënë dakord, por çfarë ne dëgjojmë nuk është se është e qartë se gjëra të tilla duhet të dënohen, sepse kjo është një situatë e rrezikshme, kjo është lojë me zjarrin”, vlerëson Odaloviq.

Odaloviq beson se Kurti mendon se koha do të bëjë gjithçka, se serbët nën “terrorin institucional” që ai po bën do të dorëzohen dhe dalëngadalë do të largohen nga Kosova.

“Ai dëshiron të shkatërrojë dhe poshtërojë marrëveshjen e Brukselit, ashtu siç nuk ekziston për ta Rezoluta 1244. Për ne dokumentet ndërkombëtare janë të shenjta. Shpresojmë që Evropa të thirret, të vijnë në vete dhe të fillojnë të respektojnë çfarë janë ata”, tha Odaloviq.