Home Blog Page 2617

SBASHK-u s’i jep ‘pesë pare’ për fjalën e ministrit: S’do të ketë mësim të shtunave

0

Sindikata e Arsimit njofton se përkundër disa ‘kërcënimeve’ të disa drejtorëve të Drejtorive të Arsimit mësimi nuk do të mbahet as të shtunave e as kur është ditë feste.

“SBASHK gëzon respekt edhe në Kosovë ,dhe jo vetëm nga shumica absolute  e punëtorëve të arsimit, por edhe nga sindikalistë të sektorëve të tjerë dhe nga popullata.  Kjo i ka bërë nervoz disa individë, që përfaqësojnë ndonjë institucion qendror apo lokal dhe ata për të krijuar një atmosferë frike te anëtarët  e SBASHK-ut kanë nisur të përmendin edhe mundësinë e ngritjes së dofarë kallëzimesh penale ndaj kryetarit  të kësaj sindikate, pos as ky shantazh se ndal dot SBASHK-un ne mbrojte të anëtarësisë”, thuhet në komunikatën e SBASHK-ut.

Këshilli Drejtues i SBASHK-ut dhe kryetarët e nivelit komunal sindikal dhe të Universiteteve  duke bartur zërin e mësimdhënësve dhe punëtorëve të tjerë të arsimit e kanë thënë qartë se  nëse Parlamenti  voton për të bërë barazimin e koeficienteve te mësuesve të nivelit 1-5, te pedagogëve , psikologëve e sekretarëve të shkollave me kolegët e tyre të nivelit 6-9, atëherë  në shenjë të solidarizimit me ta do të zgjatet  ky vit shkollor për një javë e nëse kjo nuk ndodh atëherë nuk do të ketë kompensim të as edhe një ore të humbur  në grevë.

“Greva është e ligjshme dhe ka pasur përkrahjen edhe të gjithë sindikatave të Ballkanit e Evropës dhe ligji nuk obligon grevistët të kompensojnë orët e humbura në grevë. Mësimdhënësit e kanë thënë fjalën e tyre për këtë dhe tentimi që të dërgohen në orë  me shantazhe, shpifje dhe  deklarata  plot gënjeshtra  është  presion dhe shkelje e të drejtës së tyre elementare. Kontrata Kolektive e Arsimit e saktëson se punëtorët e arsimit kanë  javë 5 ditëshe të punës dhe 20 orë mësimore në javë.Çdo ngarkesë mbi këtë mund të bëhet me pajtimin  mes dy palëve.  Të  kërkohet të punohet të shtunave,  pa pajtimin e punëtorëve të arsimit është shkelje e Kontratës Kolektive, e Kontratës individuale të punës dhe e Ligjit. Të mos respektohen festat dhe të kërkohet të punohet kur janë ato është shkelje edhe më e rëndë.  Drejtorë kujdes  se këto janë shke lje shumë  të rënda”, thuhet në komunikatë.

Edona Llalloshi vishet me fustan të ngushtë e gjatë, barku i saj merr vëmendjen

0

Edona Llalloshi është një ndër këngëtaret më të njohura të estradës shqiptare.
Ajo nisi karrierën shumë vite më parë dhe për një kohë të gjatë ka qenë pjesë shumë aktive e skenës muzikore shqiptare, shkruan ORAinfo.    
Edona tani është më pak e pranishme në skenë, mirëpo është shumë aktive në rrjete sociale.
Ajo ka publikuar një video ku shfaqet e veshur me fustan të ngushtë dhe të gjatë.
Me këtë pamje ajo ka shuar dilemat se është shtatzënë, duke shfaqur bakun e saj ‘petë’. /ORAinfo/


Identifikohen dy nga autorët e grabitjes në Rinas

0

Identifikohen dy nga pesë grabitësit e miliona eurove 10 ditë më parë në Rinas.

Lajmin e ka dhënë gazetari Arsen Rusta referuar burimeve nga mbledhja e ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj me drejtorët e policisë në ambientet e MB.

Emrat nuk bëhen ende me dije për shkak të hetimit por mësohet se autorët po mbahen nën vëzhgim dhe pritet që shumë shpejt të arrestohen.

5 persona të armatosur deri në dhëmbë, mes të cilëve edhe Admir Murataj i cili mbeti i vrarë nga policia, grabitën më datë 9 prill 2019, në aeroportin e Rinasit, brenda barkut të avionit miliona euro që kishin destinacion Vjenën.

Arsyeja pse është dashur kaq shumë kohë që Era dhe Nora të publikojnë videoklipin

0

Era dhe Nora Istrefi kanë publikuar sot me videoklip këngën ‘Nuk e di’.

Ka shumë kohë, muaj madje, prej kur është konfirmuar se motrat Istrefi po vijnë me një këngë bashkë, bashkëpunim ky që është kërkuar shumë nga fansat e të dyja artisteve.

Lajmi se ata po bëhen bashkë për një këngë i ka gëzuar shumë këta fansa, por ata edhe kanë pritur që kënga të publikohej sa më shpejtë, shkruan Gazeta Express.

Megjithatë, duket se videoklipi i ka vonuar mjaft shumë, pasi është një realizim që padyshim ka kërkuar shumë kohë.

Videoklipi përfshin 8 skena, prej të cilave 4 janë të Erës, një vetëm e Norës, dhe në dy skena shfaqen bashkë, në skenat epike ku shihen me flokë të lidhura me njëra-tjetrin.

Ndërsa videoja që ka dalë mjaft artistike, përfshin një skenë ku gjatë muzikës shihen dy silueta të valltarëve duke vallëzuar me drita fosforike me ngjyrë në duar.

Ideator i këtij klipi është bashkëpunëtori i ngushtë i Erës, artisti Astrit Ismaili ndërsa Entermedia është përkujdesur për xhirimin, shkruan Gazeta Express.

Valdrin Sahiti dhe Sellma e Kaci janë përkujdesur për dukjen dhe stilin e këngëtareve, ndërsa Albi Nako ka bërë koreografinë.

Kënga është punuar nga Claydee në bashkëpunim me Erën dhe UltraMusic dhe është publikuar në nivel global nga Ultra, shtëpia muzikore pjesë e të cilës është Era./Gazeta Express/

Era Istrefi – Nuk E Di feat. Nora Estrefi (Official Video) [Ultra Music]

Pesë përfitimet nga kafeja

0

Kafeja është ideale për të bërë një pastrim natyral të trupit

Kafeja është ideale për të bërë një pastrim natyral të trupit

Ne e dimë të mirën e pirjes së kafes në përdishmërinë tonë, por ne nuk e dinim që kishim edhe përfitime të tjera.

Për shembull, a e dini se kafeina është provuar shkencërisht që zhduk celulitin? Apo aplikimi për një javë në flokët tuaj mund të nxisë rritjen?

Ekspertët bien dakort: Kafeja është e duhura për bukurinë e të gjitha femrave

Flokët

Maska me kafe për flokët parandalon djegien dhe i jep flokut shkëlqim.

Kuron qeskat poshtë syve 

Kafeina ndihmon në zvogëlimin e qeskave poshtë syve duke kufizuar rrjedhjen e gjakut në zonë dhe reduktimin e enjtjes.

Pastron lëkurën

Kafeja është ideale për të bërë një pastrim natyral dhe të lirë të trupit në kushtë shtëpiake. Ajo mund të shërbejë si scrub, dhe njëkohësisht zbut lëkurën pa shkaktuar irritim të saj. Kremrat dhe serumet që përmbajnë kafe mund të minimizojnë përkohësisht dukshmërinë e celulitit

Qetësia 

Ti e di se si kafeja të zgjon në mëngjes? Ajo bën të njëjtën gjë me lekurën tuaj.

Shkëlqimi

Kur aplikohet si një maskë fytyre, vetitë stimuluese të kafes përmirësojnë rjedhjen e gjakut dhe bëjnë që lëkura juaj të duket e shkëlqyeshme, e ndritshme dhe e gjallë.

“Dy orë u vonua ambulanca”, flet gjyshja e 6-vjeçarit nga Peja që vdiq në QKUK

0

Gjyshja e të ndjerit Arbër Berisha, i cili ndërroi jetë pardje në QKUK, po i akuzon institucionet përgjegjëse për neglizhencë dhe joprofesionalizëm.

Ajo ka bërë të ditur se për ta dërguar të ndjerin nga Peja në QKUK, është dashur që dy orë ta presin ambulancën me arsyetimin se nuk ka pasur shofer.

“Ne Arbrin e kemi dërguar tek mjeku me datë 15 prill (e Hënë) pasi që ka pasur temperaturë, ethe dhe i ka pasur disa skuqje nëpër trup. Atë e ka kontrolluar pediatri i cili ka thënë se ka vetëm pezmatim fyti, pra infeksion në fyt. Ia ka caktuar një terapi dhe e ka lëshuar Arbrin që të kthehet në shtëpi”.

“Pastaj të nesërmen ai ka filluar të vjellë dhe ne jemi detyruar që ta dërgojmë sërish te pediatri. Doktoresha sërish ka thënë se ka vetëm infeksion në fyt. Ajo ka sugjeruar që ta dërgojmë Arbrin në Infektivë për ta marrë një infuzion”.

“Më pas e kemi dërguar atë në spitalin e Pejës në Infektivë. Si e kemi dërguar djalin atje, atij i ka humbur vetëdija. Mjeku e ka vërejtur se infeksioni i ka shkuar nga fyti në tru. Ai e ka trajtuar, mirëpo për djalin ka qenë shumë vonë”.

“Mjeku e ka trajtuar në infektivë dhe pas dy orësh ka sugjeruar që djalin ta dërgojmë në QKUK pasi që gjendja e tij u përkeqësua. Kemi pritur dy orë deri sa ka ardhur ambulanca me arsyetimin se nuk ka pasur shofer”.

“Në infektivë e kanë trajtuar mirë, mirëpo kanë thënë se djalin e keni dërguar shumë vonë në spital. Arbri ka qenë pa vetëdije kur e kemi dërguar në Prishtinë. Pranimi i tij është bërë në QKUK. Aty kanë thënë se gjendja është seriozë por jashtë rrezikut për jetë”.

“Ne e kemi vërejtur se djali filloi të nxihej, mirëpo motra na dha shpresë se gjendja e tij do të përmirësohet. Pastaj unë e kam marrë atë në dorë dhe ai vdiq. E kam dërguar në dhomën tjetër ku ka qenë bombola e oksigjenit, mirëpo mund të vërehej se djali ishte i vdekur. Së paku një orë e gjysmë në kemi qenë në infektivë. Pastaj ka ardhur një mjek i cili është munduar ta kthejë atë në jetë”.

“Unë djalin tim nuk mund ta kthej, por kisha pasur dëshirë që të vetdijësohen mjekët që mos të ketë raste të tilla”. /KlanKosova

Shkurte Fejza mezi po pret të bëhet gjyshe – ja çfarë thotë në NIN

0

 

Këngëtarja e famshme shqiptare Shkurte Fejza, ditë më parë përcolli vajzën e saj të madhe “në derë të huaj”, siç do thoshte populli.

E bija e saj, këngëtarja 32 vjeçare Gresa Behluli, u martua pas një lidhjeje të gjatë ndërsa martesa e saj pati bujë mediatike, meqë kanagjeqi ishte shumë special e po ashtu edhe dasma.

  

 
  
 

Këtë të hëne në NIN ato vinë bashkë pranë njëra tjetrës, dhe shpalosin emocionet e dasmës, ndërsa Fejza, rrëfen se mezi po pret që të bëhet gjyshe.

Promo e emisionit në linkun më poshtë:

 
  
 

 

  

 

  

 

Sheherzadja i kthehet aktrimit, shikoni sa bukur po duket

0

Është ndër aktoret me të njohura në Turqi.

Ajo u bë e njohur për publikun kosovar u bë me rolin e “Sheherzade” në serialin “1001 Nete”, duke vazhduar më pas edhe me rolin e ‘Ferides’ në serialin “Karadai”.

Berguzar Korel, me rolet e saj ka mahnitur të gjithë me bukurinë dhe thjeshtësinë që e kishte gjatë serialeve, por, e thjeshtë aktorja mbetet edhe në jeten e saj reale.

Ajo ka arritur që emri i saj të bëhet e njohur edhe përtej kufijve krejt kjo padyshim falë punës së saj.

Së fundmi, aktorja duket se ka vendosur të kthehet aty ku filloi gjithçka sa i përket aktrimit në jetën e saj.

Pas plot 15 vitesh sipas mediave turke, 36-vjeçarja ka pranuar një rol në teatër.

“Kam luajtur në teatër atëherë kur askush nuk më njihte dhe është kënaqësi të ngjitëm në këtë skenë pas 15 viteve. Interpretoj rolin e një nënë e cila vuan nga dhuna e të shoqit. Për momentin jam e përqëndruar vetëm në këtë projekt”, ka thënë aktorja.

Kujtojmë se, Berguzari është e martuar me aktorin turk, Halit Ergenç, të cilët e kanë edhe një djalë. Çiftin së bashku në botën e aktrimit i pam në disa role kurse, së shpejti ata mund t’i shohim në rolet kryesore të serialit “Vatamin Sensin”.

Një histori interesante! Aktorja e famshme heq dorë nga veganizmi për shkak të këtij aktori…

0

 

Anne Hathaway është pjesë e kopertinës së revistës Tatler për muajin qershor të këtij viti.

Aktorja ka folur
për revistën edhe për të qenit vegane dhe si u bë që hoqi dorë brenda një nate
nga ajo mënyrë e të të ushqyerit!

  

“Ishim në një restorant me yje Michelin dhe për shkak se Matt Damon është djaloshi më i mirë i thotë kamarierit: do marr çfarëdo që shefi do të më servojë. Dhe bashkëshorti im – i cili kishte një vit që ishte vegan – thotë: “Edhe unë. Dhe unë isha, zemër ai do hajë mish…’ Kështu mbeta e vetmja vajzë në tavolinë dhe e vetmja vegane, e të gjithë po i përshtateshin ambientit. Kështu porosita një salmon dhe mu duk sikur dikush i dha energji të menjëhershme trupit tim”, ka thënë Hathaway. /Prive.al

anne hathaway tattler 034274667

 

  

 

  

 

Haradinaj takon karateistin e njohur kosovar

0

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka pritur sot në takim karateistin e njohur kosovar, Enver Idrizi.

Këtë, Haradinaj e ka bërë të ditur përmes një postimi në Facebook, shkruan lajmi.net.

Ai ka thënë se Idrizi na ka bërë krenarë në çdo paraqitje të tijën.

“Mëngjesin e sotëm, me mjeshtrin e madh të karatesë te përmasave botërore, kampionin Enver Idrizi, që në çdo paraqitje na ka bërë krenarë”, ka shkruar ai në Facebook. /Lajmi.net/