Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Presidenti i Malit të Zi për situatën në Kosovë: Së pari zgjedhjet, pastaj Asociacioni

Presidenti i Malit të Zi, Jakov Milatoviq, theksoi se për të qetësuar situatën në Kosovë, është e nevojshme të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat veriore si dhe të themelohet Asociacioni i Komunave me Shumicë serbe.

Milatoviq, në një intervistë për të përditshmen vjeneze “Standard”, ka dënuar sulmin e protestuesve serbë ndaj ushtarëve të KFOR-it.

“Sulmi ndaj ushtarëve të KFOR-it është absolutisht i papranueshëm. Në fund të fundit, këta ushtarë kanë bërë një punë mjaft të mirë në mbrojtjen e një pjese të trashëgimisë së Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë, e cila është gjithashtu një lidhje e rëndësishme me popullin e Malit të Zi, sepse shumica e besimtarëve të kishës serbe janë edhe në Mal të Zi. Për të përmirësuar situatën, duhet të mbahen zgjedhje të reja në komunat veriore të Kosovës. Dhe Kosova duhet të themelojë Asociacionin”, tha ai.

I pyetur se çfarë duhet të pasojë fillimisht, ai është përgjigjur se fillimisht zgjedhjet duhet të mbahen në veri të Kosovës.

Në përgjigje të deklaratës se pyetja është nëse serbët do të marrin pjesë në to, Milatoviq deklaroi se duhet të shkojnë në zgjedhje.

“Duhet, sepse duhen dy për tango”, theksoi ai.

Kur u pyet nëse Mali i Zi duhet të marrë pjesë në “Ballkanin e Hapur”, Milatoviq u përgjigj:

“Kjo pjesë e Evropës ishte e vetmja pa kufij 50 vjet më parë. Tani është e vetmja me kufij. Të gjitha ekonomitë tona janë të ndërlidhura dhe përfitimi për njerëzit tanë do të ishte minimizimi i kostove në kufij”.

Ai theksoi se procesi “Ballkani i Hapur” është rezultat i progresit shumë të ngadaltë në procesin e Berlinit, i cili ka nisur 10 vjet më parë.

“Procesi i Berlinit është një element kyç për integrimin rajonal. Problemi me procesin e Berlinit, megjithatë, është se të gjashtë vendet duhet të pajtohen gjithmonë. Dhe ndonjëherë ka një problem, veçanërisht midis Kosovës dhe Serbisë. Prandaj ‘Ballkani i hapur’ është gjithashtu mesazhi i BE-së. Nëse ka diçka që shërben si nxitje për të përshpejtuar gjërat brenda procesit të Berlinit, kjo është një gjë e mirë. Mali i Zi është në ballë të integrimit evropian dhe ne mbetemi të fokusuar në agjendën e BE-së duke u relaksuar si dhe normalizimi i marrëdhënieve me fqinjët tanë. Për Malin e Zi kjo është veçanërisht e rëndësishme me Serbinë – si mes Austrisë dhe Gjermanisë. Ne ndajmë të njëjtën gjuhë, ndajmë të njëjtën kulturë dhe kemi qenë një vend”, theksoi Milatoviq.

Ai beson se 60 për qind e malazezëve duan që vendi i tyre t’i bashkohet kësaj nisme.

I pyetur se cili do të ishte përfitimi konkret për qytetarët, Milatoviq tha se do të ishte “perceptimi i zbutjes së marrëdhënieve me Serbinë”.

Kur u pyet se kur pret që Mali i Zi të anëtarësohet në Bashkimin Evropian, ai u përgjigj se kjo duhet të ndodhë në vitin 2027 ose 2028.

“Mund të jemi gati deri në vitin 2026 dhe më pas do të pasojë ratifikimi. Gjatë samitit të Bashkimit Politik Evropian kam folur me rreth 30 krerë shtetesh dhe qeverish dhe do të nis një fushatë të madhe për të rritur dukshmërinë e Malit të Zi në kryeqytetet evropiane, për të treguar ndryshimet që kanë pasuar në vendin tonë”, ka thënë Milatoviq.