Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Qeveria ndan 10 euro për fëmijë e 50 euro Prishtina për qen, flet ministri Murati

 
   

Nga 50 euro në muaj do të subvencionohen të gjithë qytetarët që do të adoptojnë qentë endacakë në kryeqytet. Një vendim i tillë, ka nxitur reagime të shumta nga qytetarët, duke bërë krahasim me shtesat që Qeveria i ndan për fëmijë, e që është 10 euro për muaj.

Media ka pyetur ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati se a më shumë vlen jeta e një fëmije a një qeni, Murati ka thënë se si qeveri po ndajnë mjete për fëmijë, ndërsa Komunat le të veprojnë si të donë me buxhetin vetanak.

Murati: Ne si qeveri po ndajmë për fëmijë, komuna le të veprojë si të dojë me buxhetin e vet

“Ne si qeveri po ndajmë për fëmijë, Komuna le të veprojë si të dojë me buxhetin e vet”, thotë mes tjerash Murati.

Megjithatë, ai shton se ende nuk është në dijeni për një vendim të tillë, por thekson se kërkesa e komunave ka qenë vazhdimisht të administrojnë të hyrat e tyre vetanake, dhe tani mund të bëjnë çfarë të duan.

Murati: Çdoherë ka qenë që komunat duhet t’i administrojnë vet të hyrat vetanake

“Nuk e di, nuk e kam parë një vendim të tillë, kam dëgjuar disa deklarata… Pyetja kryesore që është shtruar çdoherë ka qenë që komunat duhet t’i administrojnë vet të hyrat vetanake, tash i kanë të hyrat vetanake”, deklaron Murati.

Shumë qytetarë kanë reaguar të martën me ironi ndaj vendimit të Komunës së Prishtinës, madje, është thënë se më shumë vlen një jetë qeni, se sa një jetë fëmije.

Lidhur me këtë sociologu Leutrim Sahiti ka shkruar në Facebook se është absurde që 10 euro për fëmijë i jep shteti si “lëmoshë”, kurse 50 euro në muaj për ata që adoptojnë një qen endacak në Komunën e Prishtinës.

“Shoqëri e absurdeve! 10 euro për fëmijë i jep shteti si ‘lëmoshë’ kurse 50 euro në muaj për ata që adoptojnë një qen endacak në Komunën e Prishtinës. Kaq vlen jeta e një fëmije në shtetin tonë. Çfarë degradimi shtetëror e shoqëror! Kaq vlen jeta e një fëmije në shtetin tonë. Çfarë degradimi shtetëror e shoqëror!”, ka shkruar Sahiti në Facebook.

Komuna e Prishtinës ka njoftuar të martën se do të subvencionojë me nga 50 euro në muaj të gjitha ata që shprehin interesim për të adoptuar qen, ndërsa maksimumi i lejuar për një person për adoptim të qenve është deri në 5.

Në anën tjetër Qeveria ndan vetëm 10 euro për fëmijët nga mosha 2 vjeç deri 16 vjeç, kurse nga mosha 0 deri 2 vjeç nga 20 euro.

Komuna e Prishtinës po ashtu thotë se është duke e përgatitur rregulloren për trajtimin e qenve endacakë, ku përfshihet edhe mënyra se si mund të adoptohet një qen i tillë, të cilin do ta trajtojë falas në çfarëdo kohe veterinari i Prishtinës në qendrën për trajtimin e tyre e cila gjendet në Hajvali dhe që paralajmërohet se do të hapet së shpejti.

“Do t’i subvencionojmë edhe qytetarët që janë të interesuar të adoptojnë qentë. Një person që e merr një qen do të subvenciohohet me 50 euro në muaj. Qytetarët mund t’i marrin deri në 5 qenë” ka deklaruar Drejtori për Siguri dhe Emergjenca, citohet të ketë thënë Lulzim Fushtica drejtori për Siguri dhe Emergjenca në komunikatën për media të Komunës së Prishtinës.