Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Serwer: Washingtoni e Brukseli mbështesin Serbinë për ta larguar nga Moska, por Vuçiq po e bën të kundërtën

Profesori amerikan, Daniel Serwer, i cili është njohës i zhvillimeve politike në Ballkan, ka thënë se Washingtoni dhe Brukseli e kanë mbështetur Serbinë duke shpresuar që ta bëjnë Beogradin të riorientohet drejt Perëndimit dhe larg Moskës.

Sipas tij, lejimi i dërgesës së armëve nga Beogradi në Ukrainë e ka përforcuar këtë shpresë.Por thekson se nuk ka asnjë shenjë se presidenti Vuçiq është i përgatitur të dobësojë lidhjet e tij me Moskën dhe Pekinin.

Përkundrazi, thekson Serwer, presidenti serb ka vazhduar të refuzojë të përafrohet me sanksionet e BE-së ndaj Rusisë (dhe me shumë aspekte të tjera të politikës së jashtme të BE-së).

“Ai mban një derë të hapur për bashkëpunimin ushtarak me Rusinë, si dhe teknologjinë dhe investimet kineze të sigurisë”.

Profesori amerikan shtoi se kryeministri Kurti ka refuzuar kërkesat e BE-së dhe SHBA-së që ai beson se do të kufizojnë sovranitetin e vendit dhe do të kërcënojnë integritetin e tij territorial.

“Por ai ka nevojë për mbështetjen perëndimore që Kosova të mbijetojë dhe të lulëzojë”.

Serwer thekson se në veri të Mitrovicës shërbimet e sigurisë së Beogradit dhe rrjetet e tyre aleate të krimit të organizuar ende mbizotërojnë.

Kurti shton ai, është përpjekur të thyejë kontrollin e tyre duke zbatuar ligjin e Kosovës në veri, por deri më tani përpjekjet e tij nuk duket se kanë pasur sukses.

“Kryeministri duhet t’u tregojë serbëve në veri të Kosovës se çfarë mund të fitojnë ose duke lejuar kryetarët e komunave të zënë vendet e tyre që u takon ose duke mbajtur zgjedhje të reja. Ai duhet të propozojë një statut për AKS, pa kompetenca ekzekutive. SHBA dhe BE duhet t’i tregojnë Kurtit se çfarë mund të fitojë duke filluar negociatat për ASMM”.

“Imagjinoj, për shembull, që një falje e sinqertë për represionin vrasës të regjimit të Millosheviqit në vitet 1990 dhe një ofertë për të negociuar kompensim, veçanërisht për gratë e përdhunuara nga forcat serbe të sigurisë, do të shkonte shumë”, u shpreh Serwer

Sipas ekspertit amerikan, Brukseli dhe Ëashingtoni kanë përdorur vetëm ‘karrota’ me Beogradin.

Ata thotë ai e lavdërojnë në mënyrë të papërshtatshme si dikush që e ka kthyer Serbinë drejt perëndimit.

“Ata shmangin çdo kritikë për korrupsionin e nivelit të lartë dhe sjelljen autokratike në Serbi. SHBA-ja vetëm pëshpërit kundërshtimin ndaj mobilizimit të tij dhe vendosjes së ushtrisë serbe në kufirin me Kosovën, përdor në mënyrë të papërshtatshme citon “të dyja palët” në kritikimin e rebelëve serbë kundër trupave të KFOR-it dhe ofron mbështetje të bollshme politike dhe ekonomike”.

“Vuçiq fut karotat në xhepa dhe vazhdon miqësinë me Moskën dhe Pekinin. Është koha që qetësimi të marrë fund”, shkroi Serwer në peacefare.