Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

7 pjesë të trupit ku nuk duhet të bëni kurrë tatuazh dhe pse

Tatuazhet janë bërë shumë të përhapura gjatë viteve të fundit. Statistikat sugjerojnë se 43% e njerëzve bëjnë një tatuazh për të nderuar të dashurit e tyre, ndërkaq 37% për stil.

Megjithatë, mjekët dhe artistët e tatuazheve theksojnë se ka disa vende që nuk janë ideale për të bërë tatuazhe. Bright Side ju tregon 7 zona të trupit tuaj që është më mirë të shmangni tatuazhet.

Bërrylat

Specialistët nuk rekomandojnë të bëni një tatuazh në bërryla, sepse në këtë zonë është e vështirë që boja të qëndrojë. Për më tepër, lëkura është shumë e trashë dhe ka nevojë për shumë goditje, që do të thotë se artisti i tatuazheve do të duhet të kalojë më shumë kohë me gjilpërën atje. Ekziston gjithashtu një mundësi e madhe që nëse nuk i hidratoni bërrylat, tatuazhi juaj do të zbehet shumë shpejt.

Sqetullat

Sqetulla është një nga vendet më të dhimbshme për të bërë tatuazh. Dhimbja mund të jetë shumë e fortë dhe procesi ndoshta do të jetë i padurueshëm për ju.

Prapa gjunjëve

Zona pas gjunjëve është shumë e ndjeshme dhe ka shumë mbaresa nervore. Sa herë që ka një trokitje dhe një përplasje (terminologjia që artistët e tatuazheve përshkruajnë punimet e tyre me gjilpërë), mund të ndiheni jashtëzakonisht të parehatshëm.

Duart dhe gishtat

Po, këto janë vende të njohura për të bërë një tatuazh, por ekspertët thonë se, para së gjithash, nuk rekomandohet të keni tatuazhe në duar dhe gishta, sepse kjo është një zonë e hapur dhe ekspozimi në diell do të ndikojë shumë në tatuazhin tuaj, kështu që mund të zbehet shpejt. Përveç kësaj, tatuazhet në anët e gishtave shpesh zbehen sapo shërohen.

Brinjët

Padyshim që duket e mrekullueshme, por dhimbja e tatuazhit të kafazit të kraharorit është jashtëzakonisht e lartë. Është në vendin e dytë pas sqetullave tuaja. Gjithashtu, procesi i shërimit të lëkurës mund të zgjasë më shumë për gratë nëse duhet të mbajnë sytjena, pasi lëkura e tyre do të irritohet gjatë gjithë kohës.

Fytyra

Përveç lëkurës së ndjeshme dhe mbaresave nervore, artistët e tatuazheve thonë se tatuazhi në fytyrë është i garantuar vetëm për 2-3 vjet. Gjithashtu, nëse vendosni të bëni një tatuazh në këtë pjesë të trupit tuaj, mos harroni të përdorni krem ??kundër diellit çdo ditë.

Kaviljet dhe këmbët

Zonat e kyçit të këmbës dhe të këmbës fërkohen lehtësisht nga këpucët dhe çorapet. Dhe për këtë arsye, tatuazhi mund të humbasë ngjyrën e tij të ndezur shumë shpejt. Gjithashtu, për sa i përket dhimbjes, bëhet fjalë për të njëjtin nivel dhimbjeje të shkaktuar nga tatuazhet mbi kafazin e kraharorit.

Si bonus, në fund të artikullit gjeni të bashkëngjitur një tabelë dhimbjeje për tatuazhet tek femrat dhe meshkujt. Sipas tabelës, zonat e kuqe janë më të dhimbshmet. Zonat portokalli dhe të verdha janë më pak të ndjeshme. Zonat blu janë më pa dhimbje.