Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lifestyle

A e dehidron kafeja trupin?

Shumë njerëz pinë një gotë ujë bashkë me një filxhan kafeje.

Pra, ata duan të balancojnë ekuilibrin e lëngjeve. Ekspertja e të ushqyerit Helga Strube shpjegon nëse kjo është vërtet e nevojshme.

Çdo mëngjes shumica e njerëzve kanë një filxhan kafe në tryezën e tyre.

Por a është më mirë të shmangni kafeinën sepse thuhet se ajo e dehidraton trupin?

Jo, thonë sot ekspertët kryesorë të ushqyerjes!

Një gotë ujë me një filxhan kafe është një traditë e mirë, por jo thelbësore.

Ashtu si çdo pije tjetër, kafeja përfshihet gjithashtu në bilancin e lëngjeve ditore, sipas një studimi të Shoqatës Gjermane për Ushqyerjen (DGE).

Gjithashtu dhe studime të tjera aktuale kanë hedhur poshtë argumentin se kafeja dehidraton trupin.

Kafeina stimulon përkohësisht funksionin e filtrit të veshkave.

Rezultati është një ose dy vajtje shtesë në tualet.

Megjithatë, ky efekt zhduket shpejt dhe për këtë arsye është i parëndësishëm në ekuilibrin e përgjithshëm.

Por kujdes: Kafeja nuk rekomandohet si pije për shuhajtur etjen.

Uji mineral ose pijet me pak kalori janë alternativa më e mirë!