Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

Abdixhiku: LDK pro një Asociacioni sipas Kushtetutës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), ka thënë se partia e tij është pro Asociacionit të interpretimit kushtetutës.

Abdixhiku në Pressing të T7, ka thënë se nuk ka parti në Kosovë që është kundër Asociacionit.

Ai tha se Kurti e ka pranuar Asociacionit dhe e ka pranuar atë.

”Natyrisht që jemi pro, ne e konsiderojmë që është obligim ndërkombëtar i Kosovës. Pro një Asociacioni sipas interpretimit kushtetutës të Republikës së Kosovës dhe nuk kemi premtuar asnjëherë që do ta zhbëjmë”.

“Nuk ka parti politike që është kundër Asociacionit të Kosovës, meqenëse kryeministri ka nënshkruar një marrëveshje që ka Asociacion dhe ka thënë që ka Asociacion”, ka thënë Abdixhiku.

“Ne mendojmë që Kosova nuk duhet të iu ikë obligimeve ndërkombëtare, por duhet ta ketë autorësinë”, ka deklaruar kryetari i LDK-së.

Related posts
Lajme

Kërcënime nga ‘Brigadat e Veriut’ - ja kush fshihet prapa tyre!

Lajme

Përmbytjet në Greqi, dëmet e shkaktuara vlerësohen deri në 5 miliardë euro

Lajme

Osmani: Policia së pari, nëse na sulmon Serbia hynë KFOR-i

Lajme

Rekord në Francë, muaji shtator më i ngrohtë që nga 1900