Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Analisti serb tregon si mund të shuhet “epshi i Serbisë” për Kosovën: Kjo është “frika” e tij për zgjedhjet

Zgjedhje të reja në katër komuna në veri të Kosovës tashmë janë pranuar nga autoritetet e shtetit.

Në një takim me zv.ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mehmet Kemal Bozay, presidentja e vendit Vjosa Osmani ka theksuar se prezenca e Policisë së Kosovës në dhe rreth objekteve komunale në veri të vendit është zvogëluar dhe se po punojnë për mbajtjen e zgjedhjeve të reja në katër komunat atje.

Përmes një komunikate, presidenca ka njoftuar se Osmani diskutoi me Bozay hapat konkret të cilat i kanë ndërmarrë institucionet e Kosovës për shtensionimin e situatës.

“Në raport me zhvillimet politike dhe të sigurisë në vend, Presidentja Osmani diskutoi edhe për hapat konkret të ndërmarra nga institucionet e Kosovës për shtensionimin e situatës në veri të vendit në përputhje me dakordimin në Bratislavë. Presidentja Osmani theksoi se prezenca e Policisë Speciale të Kosovës në objektet komunale dhe rreth tyre në veri tashmë është zvogëluar, ndërsa po vazhdon puna për plotësimin e infrastrukturës ligjore për mbajtjen e zgjedhjeve të reja në katër komunat e veriut nëpërmjet peticionit të qytetarëve”, thuhet në komunikatën e Presidencës.

Në anën tjetër, ka ende mos pajtime për mënyrën se si duhet shkuar drejt zgjedhjeve të reja në veri të vendit, a duhet të shkohet përmes dorëheqjeve të kryetarëve aktualë, apo përmes peticionit.

Publicisti serb, Zlatov Martinov, në një prononcim për gazetën “Bota sot”, thotë se qeveria e Kosovës bëri hapin e parë dhe 25 për qind e forcave policore u tërhoqën, në anën tjetër BE dhe ShBA duhet t’i kujtojnë palës serbe se edhe hapat e vegjël në de-përshkallëzimin janë të rëndësishëm dhe se është në interesin e pakicës serbe që edhe ajo, Serbia, të bëjë disa lëshime dhe të ndalojë këmbënguljen për tërheqjen absolute të policia e Kosovës nga veriu.

Martinov thotë se ka frikë se Vuçiqi nuk do të bëj lëshime nëse nuk i bëhet presion.

“Serbia kërkon shantazhin absolut të Policisë Speciale të Kosovës nga Veriu për të diskutuar fare për zgjedhjet. Qeveria e Kosovës bëri hapin e parë dhe 25 për qind e forcave policore u tërhoqën. BE dhe SHBA e mirëpritën masën. Unë besoj se qeveria e Kosovës ka bërë një lëshim të rëndësishëm dhe se Beogradi zyrtar duhet ta njohë atë. BE-ja dhe SHBA-ja tani duhet t’i kujtojnë palës serbe se edhe hapat e vegjël në de-përshkallëzimin janë të rëndësishëm dhe se është në interesin e pakicës serbe që edhe ajo, Serbia, të bëjë disa lëshime dhe të ndalojë këmbënguljen për tërheqjen absolute të policia e Kosovës nga veriu. Kam frikë se Vuçiq nuk do ta bëjë këtë nëse nuk i bëhet presion. Ai reagon vetëm ndaj presioneve dhe pëshpëritjeve dhe jo ndaj lëshimeve që bëjnë rregullisht BE dhe SHBA. Ai shfrytëzon çdo mundësi për ta vështirësuar situatën, sepse atij dhe politikës së tij i përshtatet tensioni i vazhdueshëm në rajon – jo vetëm në Kosovë – që në një moment të paraqitet si “shpëtimtar” si para publikut serb, ashtu edhe më parë. komuniteti ndërkombëtar (“një faktor paqeje dhe stabiliteti” siç i pëlqen të quhet ai)”, deklaron Martinov.

Sipas tij, dorëheqja e kryetarëve të komunave do të ishte mënyra më e thjeshtë dhe më e shpejtë për zgjedhje të reja.

Nëse në çfarëdo mënyre shtyhet shpallja e zgjedhjeve lokale, sipas Martinov, do të ishte gabim.

“Ka vërtet 2 mënyra ligjore. Dorëheqjet e kryetarëve të komunave janë më të thjeshta dhe më të shpejta, gjë që do të çonte në mundësinë e zgjedhjeve të reja komunale. Kjo do të ishte më e përshtatshme për Kosovën, sepse Vuçiq do të duhej të deklaronte shumë shpejt para bashkësisë ndërkombëtare nëse i mbështet serbët nga veriu që të shkojnë në zgjedhje apo jo.

Një mënyrë tjetër që vetë qytetarët ta nënshkruajnë peticionin është më e ngadalshme dhe më e vështirë për t’u arritur, sepse Vuçiq dhe Lista Serbe nuk duan zgjedhje, por një situatë të shtyrjes, pritjes apo të ashtuquajturit konflikti i ngrirë, të gjithë duke shpresuar se Rusia dhe Kina do të mundin Perëndimin, se Trump do të fitojë në Amerikë vitin e ardhshëm, d.m.th. se situata gjeopolitike në botë do të ndryshojë në mënyrë drastike në favor të Serbisë. Kurti e ka gabim nëse në çfarëdo mënyre e shtyn shpalljen e zgjedhjeve lokale. Zvarritja i sjell vetëm Serbisë dhe Vuçiqit. Nëse zgjedhjet do të mbaheshin më së voni deri në fund të këtij viti, kjo do ta detyronte Serbinë ose a) t’u rekomandojë serbëve nga veriu që të marrin pjesë në zgjedhje ose b) të mos marrin pjesë. Sigurisht, me të gjitha pasojat negative për vetë Serbinë, nëse kjo e fundit do të ishte vendim i Serbisë, pra i Listës Serbe, që është vetëm posti i Vuçiqit në Kosovë”, pohon Martinov.

Publicisti serb ka kërkuar ndërhyrjen e komunitetit ndërkombëtar dhe ta përshpejtojnë procesin e “de- përshkallëzimit”.

“Komuniteti ndërkombëtar jo vetëm që DUHET të ndërhyjë dhe të përshpejtojë procesin e “de-përshkallëzimit” duke e bindur Kurtin që të dëgjojë ministrin e tij Rashiq në mënyrë që kryetarët e komunave të dorëzojnë dorëheqjet e tyre të parevokueshme dhe ta detyrojnë Serbinë, d.m.th., epshin serb të shkojnë në zgjedhje dhe kështu të ripërfshihen serbët në rendin kushtetues dhe juridik të Kosovës”, shton Martinov.