Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Bielamowicz: Kriza në veri, me urdhër të Serbisë

Jakub Bielamowicz, analist i Evropës Juglindore dhe Ballkanit Perëndimor në Institutin e Evropës së Re, ka shkruar rreth zhvillimeve në veri të Republikës së Kosovës.

Është e rëndësishme të kujtohet kriza e fundit kur Beogradi urdhëroi strukturat e tij serbe të Kosovës të bojkotojnë zgjedhjet. Prapëseprapë, ambasadat e QUINT-it dhanë dritën jeshile që votimi të bëhej”, ka shkruar ai në “Twitter”.

Ai përmes këtij shkrimi rikujtoi disa vendime të dhëna nga QUINT-i.

Situata në Veriun e Kosovës ka ngjallur reagime të shumta brenda dhe jasht vendit.