Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Fillon takimi i Osmanit me emisarët Lajçak e Escobar

Para pak minutash ka nisur takimi i presidentes së Kosovës Vjosa Osmani me të dërguarit e BE-së dhe SHBA-së Miroslav Lajçak dhe Gabriel Escobar.

Pas takimit me Osmanin, raportohet që dy emisarët do të kenë një takim me krerët e partive opzitare në Kosovës, e pas kësaj të dy do nisen drejt Beogradit për takim me krerët e shtetit atje.

Kjo vizitë e Escobar dhe Lajçak në Kosovës vjen pas tensioneve në veri që u shkaktuan pas hyrjes së kryetarëve të rinj nëpër objektet komunale në Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq.

Ai ka treguar që pos Kurtit takim pati edhe me zëvendëskryeministrin e Kosovës Besnik Bislimin.

Sipas këtij njoftimi në Tëitter, Lajcak bashkë me të dërguarin special të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar kanë pasur tri kërkesa për palën kosovare.

“Jemi thellësisht të shqetësuar për situatën në veri dhe bëjmë thirrje për deeskalim të menjëhershëm në terren, zgjedhje të parakohshme me pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës dhe kthim në dialog për normalizim”, ka shkruar Lajçak.