Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

Finlanda dëbon diplomatë rusë

Finlanda do të dëbojë nëntë diplomatë rusë nga Ambasada ruse në Helsinki, duke i akuzuar ata se punojnë në misione të inteligjencës.

“Veprimet e tyre janë në kundërshtim me konventën e Vjenës për raportet diplomatike”, tha zyra e presidentit të Finlandës, duke shtuar se ambasadori rus është informuar për dëbimin e diplomatëve.

Vendimi është marrë pas takimit të presidentit finlandez, Sauli Niinisto dhe komitetit ministror të shtetit për politikë të jashtme dhe siguri.

Ambasada ruse në Helsinki ende nuk ka reaguar për këtë vendim të Finlandës.

Shtetet nordike, Norvegjia dhe Suedia po ashtu muajve të fundit kanë dëbuar diplomatë rusë, duke thënë se ata në fakt ishin oficerë të inteligjencës.

Moska mohon se diplomatët e saj janë të përfshirë në aktivitete të papërshtatshme dhe është kundërpërgjigjur duke dëbuar diplomatë të Norvegjisë dhe Suedisë.

Finlanda i është bashkuar NATO-s në prill, duke zemëruar Rusinë fqinje, e cila po vazhdon pushtimin e Ukrainës. /RELRelated posts
Lajme

I FUNDIT/ Të shtëna me armë zjarri në Tiranë, plagoset një polic

Lajme

Skandal ne Kopshtet e Kamzes/Drejtoria ‘vjedh’ Prinedrit , mjete ose para

Lajme

Rama përplaset me Rusinë edhe për Kosovën: Pavarësisht sa përpiqeni, është shtet i pavarur!

Lajme

Këta janë biznesmeni dhe zyrtari i komunës së Ferizajt që u arrestuan për keqpërdorim dhe mashtrim