Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Gërvalla: Kosova e hapur për zgjedhje të reja në veri

 
   

Kosova është e hapur ndaj mundësisë së mbajtjes së zgjedhjeve të reja në katër komuna veriore me shumicë serbe pas trazirave, por hapa të tjerë duhet të ndërmerren para kësaj, tha të martën ministrja e Jashtme kosovare Donika Gervalla-Schwarz, raporton agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Reuters.

Dhuna është ndezur që kur autoritetet e Kosovës vendosën kryetarë komunash shqiptarë etnikë në zyrat e komunave pasi u zgjodhën me një pjesëmarrje prej vetëm 3.5%, duke zemëruar serbët që përbëjnë shumicën në rajon dhe që kishin bojkotuar zgjedhjet lokale.

Gervalla-Schwarz, duke folur pas takimit me ministrin e jashtëm çek në Pragë, tha se fundi i dhunës është kushti i parë për të konsideruar zgjedhje të reja.

“Po, ne jemi të hapur për zgjedhje në këto katër komuna, por për të pasur zgjedhje të reja duhen hapa në mes”, tha ajo.

Ajo tha se Kosovës i duhet gjithashtu “një angazhim nga Serbia se ata nuk do t’i kërcënojnë më qytetarët serbë të Kosovës që të mos marrin pjesë në zgjedhje”, duke shtuar se njerëzit nuk duhet ta ndjejnë kërcënimin e dhunës nga turma.