Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Gjenden mbetje të nëndetëses së zhdukur pranë Titanikut, dyshohet se “Titan” ka shpërthyer

Mbetjet e gjetura pak orë më parë në zonën e fundosjes së Titanikut i përkasin nëndetëses së zhdukur.

Shërbimet e Kërkimit Pelagic kanë konfirmuar se rrënojat e zbuluara nga anija e saj robotike i përkasin Titanit në det të thellë.

Në një deklaratë në Twitter, kompania tha: “PRS dëshiron të shpreh mirënjohjen e saj maksimale për përgjigjen e pabesueshme dhe të koordinuar të të gjithë të përfshirëve në këtë mision kërkimi dhe shpëtimi. Fokusi ynë për momentin është te familjet e atyre në Titan dhe për humbjen e tyre tragjike”.

Një zëdhënës i Shërbimeve të Kërkimit Pelagic konfirmoi për CNN se automjeti i drejtuar nga distanca (ROV), i cili ishte i pari që kreu një kërkim për nëndetësen e zhdukur OceanGate në thellësinë e detit, gjeti mbeturinat pranë rrënojave të Titanikut.

Titani prej 6.7 metrash, në pronësi të kompanisë me bazë në SHBA OceanGate Expeditions, filloi zhytjen drejt rrënojave të Titanikut në orën 08:00 të mëngjesit të së dielës. Ai humbi kontaktin me anijen mbështetëse pas rreth një ore e 45 minutash, pak para se të arrinte në rrënojat e famshme në një zonë të largët të Atlantikut të Veriut.

Pesë personat në bordin e anijes së thellë janë: themeluesi amerikan 61-vjeçar i OceanGate Stockton Rush, oqeanografi francez 77-vjeçar Paul-Henri Narzolet, miliarderi britanik 59-vjeçar Hamish Harding, biznesmeni pakistanez 48-vjeçar Shahzada. Dawood dhe djali i tij 19-vjeçar Suleiman.

Specialisti i shpëtimit, David Mearns, tha se mbeturinat e gjetura gjatë kërkimit për Titan kishin lidhje me “një pjesë të pjesës së pasme të tij”.

“Kjo do të thotë se trupi ende nuk është gjetur, por janë identifikuar dy pjesë shumë të rëndësishme”, shpjegoi ai.

Njeriu që bashkëthemeloi OceanGate me personin e zhdukur Stockton Rush tha për BBC News se mund të ketë pasur një shpërthim.

“Ajo që di është se kur operoni në thellësi presioni është aq i madh sa nëse ka një defekt, do të ketë një kolaps të menjëhershëm”, tha Guillermo Schönlein.

Ekspertët e kanë paralajmëruar OceanGate për “rreziqe të dëmshme” që nga viti 2018
Një seri paralajmërimesh ishte përballur nga kompania OceanGate, vite përpara zhdukjes së fundit të nëndetëses Titan, e cila po i drejtonte pasagjerët e pasur drejt rrënojave të Titanikut në Atlantik.