Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

Gjenden mbetjet njerëzore brenda rrënojave të Titan? Roja Bregdetare: Po analizohen

Disa mbetje që dyshohet se janë njerëzore, janë gjetur brenda rrënojave të zhytësit Titan, thotë roja Bregdetare e SHBA-së.

Pjesë nga nëndetësja, e cila u shpërtheu gjatë zhytjes drejt Titanikut, u gjetën të mërkurën.

Zyrtarët thonë se korniza e uljes së nëndetëses dhe një mbulesë e pasme u gjetën mes mbeturinave.Profesionistët mjekësorë amerikanë do të kryejnë një analizë zyrtare të mbetjeve të supozuara, tha roja bregdetare në një deklaratë.

Agjencia është në fazat e hershme të një hetimi për shkaqet e katastrofës. Bordi Detar i Hetimit të Rojës Bregdetare (MBI) do të transportojë provat në një port amerikan për analiza dhe testime të mëtejshme, shkruan Albeu.com.

Kreu i MBI-së, kapiteni Jason Neubauer, tha në një deklaratë se “kishte ende një punë të konsiderueshme për t’u bërë për të kuptuar faktorët që çuan në humbjen katastrofike të Titanit dhe për të ndihmuar që një tragjedi e ngjashme të mos përsëritet”.

“Unë jam mirënjohës për mbështetjen e koordinuar ndërkombëtare dhe ndërinstitucionale për të rikuperuar dhe ruajtur këtë dëshmi jetike në distanca dhe thellësi ekstreme në det,” tha kapiteni Neubauer.

Të pesë personat në bordin e anijes vdiqën më 18 qershor pasi ajo shpërtheu rreth 90 minuta pasi u zhyt për të parë mbetjet e famshme të “Titanikut” anijes së mbytur në vitin 1912, e cila ndodhet në një thellësi prej 3,800 m në Atlantikun verior.

Pasagjerët ishin kreu i OceanGate, i cili organizoi zhytjen, 61-vjeçari Stockton Rush; Eksploruesi britanik Hamish Harding, 58 vjeç; Shahzada Dawood, 48 vjeç, dhe djali i tij, Suleman Dawood, 19 vjeç; dhe zhytësi francez Paul-Henry Nargeolet, 77 vjeç.

Zyrtarët fillimisht ishin skeptikë në lidhje me mundësinë e rikuperimit të ndonjë prej trupave.

“Ky është një mjedis tepër i pafalshëm atje poshtë në fund të detit,” tha John Mauger i Rojës Bregdetare, menjëherë pasi u konfirmua humbja e anijes.

Cpt Neubauer tha në atë kohë se hetuesit do të merrnin “të gjitha masat paraprake” nëse zbulonin mbetje njerëzore dhe se hetimi ka të ngjarë të përfshijë një seancë dëgjimore zyrtare me dëshmi.

Deri më tani, thotë roja bregdetare, pesë pjesë kryesore të nëndetëses janë gjetur në një fushë të madhe mbeturinash pranë harkut të Titanikut.

Mbeturinat e nxjerra në breg të mërkurën dukej se përfshinin të paktën një kapak titani, një unazë titani, kornizën e uljes dhe gjirin e pajisjeve fundore, sipas korrespondentit shkencor të BBC-së, Jonathan Amos.

Misioni i rikuperimit u drejtua nga anija kanadeze Horizon Arctic, shkruan Albeu.com.

Kompania tha në një deklaratë më herët të mërkurën se ekipi i saj kishte përfunduar operacionet në det të hapur dhe po kthehej në bazë.

OceanGate është kritikuar për praktikat e saj të sigurisë dhe ish-punonjësit kanë ngritur shqetësime në lidhje me zhytësin Titan.

Në mesazhet me email të parë nga BBC, zoti Rush më parë kishte hedhur poshtë shqetësimet e sigurisë nga një ekspert, duke thënë se ai ishte “i lodhur nga lojtarët e industrisë që përpiqen të përdorin një argument sigurie për të ndaluar inovacionin”.

Një tjetër ish-punonjës i OceanGate shkroi gjithashtu një raport inspektimi i cili identifikoi “çështje të shumta që paraqisnin shqetësime serioze për sigurinë”, duke përfshirë mënyrën se si ishte testuar trupi.

Në një deklaratë javën e kaluar, OceanGate tha se ishte “një kohë jashtëzakonisht e trishtuar për punonjësit tanë të cilët janë të rraskapitur dhe të pikëlluar thellë për këtë humbje”.

Related posts
Lajme

Hajrizi për dështimet në PISA: Nuk ka pasur përgatitje të duhur për këtë test

Lajme

Gërvalla me rrëfim pak më ndryshe – kujton babanë e saj Jusufin: Dhjetori për mua ka shije të keqe

Lajme

Publikohet fotografia e fundit e Liridona Ademajt disa orë para vrasjes

Lajme

Babai i Naim Murselit mohon që djali i tij të jetë biseksual