Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Jay-Z bën histori në muzikë

JAY-Z ka një arsye të re për të festuar. Sipas VIBE, reperi bëri histori duke u bërë artisti i parë mashkull me ngjyrë që fitoi të paktën 10 albume solo në studio me dy platini.

Ndërsa legjenda e hip-hop-it në Brooklyn është njeriu i parë me ngjyrë që e ka arritur këtë sukses, ai është vetëm artisti i dytë me ngjyrë që e ka bërë këtë. Mariah Carey, e cila është artistja më e suksesshme komerciale e të gjitha kohërave dhe ka mbi 11 albume që kanë shitur më shumë se 2 milionë kopje brenda vendit, ishte personi i parë me ngjyrë që arriti statusin dyshifror të albumit shumë-platin në karrierën e tyre.

Përtej 10 disqeve solo me shumë platini në rezymenë e tij, dy albumet bashkëpunuese të JAY-Z – Collision Course i 2004 me Linkin Park dhe 2011 Watch the Throne me Kanye West – janë shitur të paktën dy milionë kopje. Javën e kaluar, Biblioteka Publike e Bruklinit zbuloi ekspozitën Book of HOV – duke shfaqur artikujt të arkivuar dhe të paparë kurrë më parë të ikonës së hip-hop-it.

“Ai u ndërtua si një surprizë për Carter dhe si një festë për qytetin e tij të lindjes, Brooklyn dhe komunitetin më të gjerë të hip-hop-it në të gjithë botën,” tha ekspozita në një deklaratë.

Sipas publikimit, “eksperienca gjithëpërfshirëse do të përfshijë artefakte ikonike, çmime, foto të rralla, kopertina legjendare të revistave dhe më shumë që përfshijnë 27 vjet që kur Carter publikoi albumin e tij të shquar debutues, “Reasonable Doubt”, në vitin 1996. Qëllimi i ekspozitës është të shfaqë një pamje ndritëse dhe edukative për një fenomen ndërkombëtar”.