Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Ka shkuar në 7 numri i të vdekurve nga stuhia që goditi Spanjën

Policia spanjolle tha të premten se gjeti trupat e dy burrave që u zhdukën pas një stuhie të fortë që shkaktoi përmbytje rreth Madridit fundjavën e kaluar.

Pas pesë ditësh kërkime, policia gjeti dy trupat përreth qytetit të Aldea del Fresno në rajonin e Madridit. Njëri ishte një 83-vjeçar me Alzheimer dhe një tjetër ishte një 50-vjeçar që po ngiste makinën me gruan dhe dy fëmijët e tij kur shpërthyen përmbytjet.

Gruaja dhe vajza e tij u shpëtuan mes stuhisë të së dielës mbrëma. Të nesërmen, djali i tij 10-vjeçar u gjet i kapur pas një dege peme dhe po luftonte me hipoterminë.

Përmbytjet në provincën e afërt të Toledos vranë gjithashtu tre të tjerë, duke përfshirë një burrë 20-vjeçar i cili mbeti i bllokuar në një ashensor që u prish dhe u mbush me ujë.

Një grua që dyshohet se është kapur nga përmbytjet në Toledo mbetet e zhdukur.

Si pasojë e stuhisë, dy të rinj të tjerë u mbytën pasi u kapën nga stuhia teksa lundronin me kano në malet e Pirenejve.

Policia është gjithashtu në kërkim të katër të tjerëve që u zhdukën në brigjet e Spanjës të dielën.

Dy miq argjentinas u zhdukën pasi u nisën për të shfletuar me vozis rreth lindjes së diellit. Kjo ishte pothuajse në të njëjtën kohë kur Jan Bokemeyer, 53, një ish basketbollist profesionist gjerman, u nis në një varkë me vela me djalin e tij, 19 vjeç, nga Ishujt Balearik për në Mallorca; ata nuk janë parë që atëherë.

Të dielën e kaluar, një sistem i fuqishëm stuhi goditi Spanjën me reshje të dendura shiu, duke shkaktuar përmbytje të përhapura.

Sistemi i stuhisë, i formuar në një të ashtuquajtur bllok Omega, është i njëjti që krijoi stuhinë Daniel, e cila la Greqinë me nivele rekord të reshjeve dhe vrau të paktën 11 njerëz në Greqi, Turqi dhe Bullgari.