Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

Kamberi dënon rrëmbimin e policëve nga Serbia

 
   

Deputeti shqiptar në parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi e ka dënuar rrëmbimin e tre policëve kosovarë nga autoritetet e Beogradit.

Ai ka thënë se vend të deskalimit të situatës, edhe ashtu të tensionuar, ka ndodhur e kundërta.

Sipas tij, futja në territorin e një shtetit tjetër dhe arrestimi i pjesëtarëve të saj të rendit dhe ligjit – siç veproi sot Serbia ndaj Kosovës – përbën aktin më brutal të cënimit të stabilitetit rajonal.

Postimi i plotë:

Eskalim në vend të de-eskalimit.

Futja në territorin e një shtetit tjetër dhe arrestimi i pjesëtarëve të saj të rendit dhe ligjit përbën aktin më brutal të cënimit të stabilitetit rajonal.

Akti i sotëm i njësiteve speciale të Serbisë, të cilat kanë arrëstuar tre pjesëtarë të policisë së Kosovës është ndër aktet më provokative të cilat ka ndërmarë Serbia ndaj shtetit të Kosovës kufijtë e të cilit mbrohen nga ushtarët e Aleancës Veri – Atalntike.

A është kjo hakmarrje e Serbisë ndaj arrestimit të djeshëm të një serbi në veri të Kosovës, (i akuzuar për sulme ndaj forcave ndërkombëtare) apo motivi i këtij akti provokimi të paqes dhe stabilitetit shkon në shërbim të nevojave të politikës së brendshme të A. Vuçiq, i cili përditë po përballet me revoltën në rritje gjithpopullore ndaj regjimit të tij autokrat?

Sa për njohuri, që nga viti 2001, Serbia, nën akuzën e trilluar për terrorizëm, në Luginë të Preshevës, ka arrestuar dhjetra të rinjë.

Ndaj tyre janë shqiptuar dhjetëra vite dënime më burgje.

Ka dënuar edhe krerët e partive politike për përdorim të simboleve kombëtare, por, asnjëherë nuk ka patur reagim të këtilla të provokimeve brutale ndaj paqes nga ana e Kosovës.

Koinçidencë apo jo, sot, në parlament është dashur të nisë seanca me pikën e rendit të ditës e që ka të bëjë me shkarkimin e ministrit të punëve të brendshme, B.Gashiq, të cilin opozita e konsideron fajtor për masakrat e fundit që ndodhën në një shkollë fillore në Beograd dhe në një fshat në Serbi.

Fillimi i senacës ka dështuar sepse deputetët e pozitës nuk kanë qëndruar në sallë për të krijuar kuorum. Kjo dëshmon se sa e rëndësishme është për Aleksandar Vuçiqin që ta ruaj Bratisllav Gashiqin në vendin e ministrit të brendshëm.

Metoda më e përhapur e regjimeve autokrate është që në „rast të krizave të brendshme duhet gjetur apo trilluar armiq të jashtëm”.

Në një opinion të frymëzuar në vazhdimësi, nga media e kontrolluar, me urrejtje ndaj shqiptarëve, në situatë kur regjimi i Vuçiq po përballet me kërcënimet e brendshme, nuk ka temë më të përshtatshme se Kosova përmes të cilës tentohet të largohet vëmendja nga problemet e brendshme.

Ky veprim është në kundërshtim të plotë me aspiratën për paqe e stabilitet në rajonal, prandaj edhe ky akt shkon në shërbim të destabilizimit të mëtutjeshëm të situatës në Veri të Kosovës.

Në anën tjetër, momente sikurse ky i sotit, duhet të na rikthejnë në vëmendje faktin e pakontestueshëm se, sikurse e djeshma, as e sotmja e as e nesërmja e Kosovës nuk do të jenë të garantuar pa aleancën e shenjtë me partnerët perëndimorë.

Ballkani Perëndimor është pjesë e rendësishme dhe strategjike e fuqive perëndimore dhe gjithkush në të duhet të punojë për të kultivuar dhe ruajtur paqën dhe stabilitetin.

Prandaj, dialogu nuk ka alternativë.

 
 
 
 
 

Related posts
Lajme

Pasi dështuan ta mbyllin, Albin Kurti e Rozeta Hajdari shkojnë në ambientet e Klan-it

Lajme

Berisha: Edi Rama dhe urdhër që për Kosovën të mos diskutohet në Kuvend

Lajme

Sulmi në Banjskë, Haradinaj”: Terroristët kishin këtë plan

Lajme

Shtëpia e Bardhë: Serbia ka filluar të tërheqë forcat nga kufiri me Kosovën