Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Keni planifikuar pushimet? Zbuloni çfarë do të ndodhë me temperaturat gjatë muajit Korrik

Siç po e shohim sot në tërë rajonin tonë po mbanë mot i kthjellët dhe i këndshëm veror. Temperaturat nuk janë shumë të larta dhe i nxehti është i përballueshëm, por në mesdite pati nivele të larta të rrezeve UV.

Këtë mot stabil po e mundëson një masë stabile anticiklonike dhe po ashtu kemi fushën termike ajrore nga jugperëndimi që rriti temperaturat.

Nga nesër do të pasojë destabilizimi i atmosferës, por nuk do të kemi ulje të theksuara të temperaturave. Vende-vende do të ketë zhvillime të fuqishme konvektive që lokalisht do të kushtëzojnë rrebeshe dhe stuhi të izoluara shiu me vetëtima dhe bubullimë dhe kjo vlen për tërë rajonin tonë duke përfshirë edhe bregdetin. Në bregdet stuhi kalimtare më së shumti priten natën mes së shtunës dhe mëngjesin e hershëm të së dieles. Në pjesët qendrore dhe veriore të bregdetit shqiptar mund të ketë zhvillime të rrebesheve të fuqishme të shiut me shkarkesa intensive atmosferike. Në jug më pak.

Përndryshe rrebeshe të lokalizuara presim edhe në viset tjera kryesisht orëve të pasdites dhe mbrëmjes duke mos përjashtuar në disa vise edhe orët e natës.

E hëna sjellë stabilizim dhe përmirësim substancial të motit, ndërsa në mes të javës së re do të ketë përsëri zhvillime të rrebesheve lokale me vetëtima dhe bubullimë, kësaj radhe shumë më të përqendruara në viset tona kontinentale ( Kosovë, Maqedoni Veriore, Luginë, veri i Malit të Zi dhe Shqipërinë kontinentale) e shumë më pak rrebeshe do të ketë në viset bregdetare.