Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Shëndetësia

Këto janë sëmundjet që mund të kurojë uji i detit

Janë të paktë ata që nuk i shijojnë të mirat e detit, duke luajtur me dallgët dhe duke notuar në ujin e kripur.

Kur heqim qafe shtresat e rrobave dhe këpucëve, ndjejmë se flokët tanë bëhen të shndritshëm dhe lëkura merr një ngjyrë të nxirë. Megjithatë, uji i detit ofron edhe shumë përfitime të tjera.

Nëse keni menduar ndonjëherë se si ndihmon uji i kripur, këtu janë disa përgjigje. Edhe pse ende nuk ka prova të forta mjekësore, shumë njerëz e dëshmojnë këtë.“Shumë njerëz që vizitojnë bregdetin dhe vuajnë nga aknet, inflamacionet apo sëmundje të ngjashme, vërejnë një përmirësim në lëkurën e tyre pas pushimeve”, thotë dermatologia Dr. Jennifer Holman.

Si ndihmon uji i detit në mënyra të tjera?

“Uji i kripur mund të jetë i shkëlqyeshëm për lëkurën tonë. Mund të ketë edhe avantazhe terapeutike, por varet edhe nga lloji i lëkurës sonë individuale dhe gjendja e ujit të detit”, thotë Assoc. dermatologia Dr. Elizabeth Jones.

Uji i detit është i pasur me magnez, kalium, kalcium dhe zink, minerale që ofrojnë një sërë përfitimesh. Magnezi, në veçanti, mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit.

Kjo është arsyeja pse uji i detit mund të jetë i dobishëm për sëmundje të tilla si ekzema ose psoriasis. Holman përmend një studim të vitit 2016 që shqyrtoi përfitimet e ujit të thellë të detit dhe rezultatet treguan se ai në fakt mund të zvogëlojë inflamacionin.