Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Komandanti i NATO-s viziton Kosovën: Një batalion rezervë po qëndron në gatishmëri për të intervenuar

 
   

Komandanti i Komandës së Forcave të Përbashkëta Aleate të NATO-s në Napoli, admirali Stuart Munsch ka vizituar sot Kosovën.

Gjatë takimit të tij me komandantin e KFOR-it, Munsch ka thënë se përveç 700 trupave shtesë që është vendosur të dislokohen në Kosovë, edhe një batalion rezervë po qëndron në gatishmëri.

“Diskutimet e tyre përfshinin punësimin e 700 trupave shtesë nga batalioni rezervë i thirrur në Kosovë nga NATO për të normalizuar situatën dhe për të garantuar sigurinë, si dhe punësimin e mundshëm të një batalioni tjetër rezervë që është vendosur në gatishmëri të lartë në rast se nevojiten trupa shtesë”, thuhet në komunikatën e komandës në Napoli.

Po ashtu Munsch është takuar edhe me ushtarët hungarez dhe italianë të KFOR-it, të cilët u lënduan gjatë dhunës së ushtruar nga protestuesit serbë të hënën në Zveçan.

“Ai vlerësoi profesionalizmin, guximin dhe përmbajtjen e tyre në trajtimin e dhunës”, thuhet në komunikatë.

Munsch po ashtu u takua me ambasadorët e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara për t’u konsultuar me ta për mbështetjen e tyre për një rikthim në dialog dhe për t’i dhënë fund dhunës.

“Adm. Munsch e mbylli vizitën e tij duke u bërë thirrje të gjitha palëve, përfshirë ato që vendosën kushtet për dhunën më 29 maj, të përmbahen nga vendimet dhe veprimet e mëtejshme të papërgjegjshme dhe në vend të kësaj të angazhohen në negociata diplomatike në mirëbesim për të përmirësuar marrëdhëniet, brenda kornizës së dialogut të lehtësuar nga BE”, përfundon komunikata.