Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

Kryetari i Këshillit Kombëtar në Luginë reagon pas arrestimit të Ismailit: Serbia s’dëshiron paqe

 
   

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Luginë, Nevzad Lutfiu, ka thënë se drejtori i Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc, pas arrestimit nga Policia e Serbisë, po mbahet në stacion policor.

Ai tha se sipas familjarëve, ai është marrë në stacionin policor për tu intervistuar rreth shfaqjes së një filmi të metrazhit të shkurtër, i cili është mbështetur nga Qeveria e Kosovës përmes Këshillit Kombëtar Shqiptar.

“Ky presion dhe këto metoda ndaj shqiptarëve po dëshmojnë se Serbia nuk e dëshiron paqen dhe të ardhmen në Ballkan. Skenarët me presione të tilla ndaj institucioneve dhe ndaj shqiptarëve janë të papranueshme dhe ftojmë të gjithë faktorët kombëtarë e ndërkombëtar që të dënojnë këtë veprim të policisë serbe sidomos ndaj rasteve të tilla e sidomos ndaj rastit të sotshëm”, tha Lutfiu.

Kujtojmë se në lidhje me ngjarjen ka reaguar edhe Blerim Vela, shefi i stafit të presidentes së vendit, Vjosa Osmani, ku tha se ky është një represion i egër nga regjimi i presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

 
 
 
 
 

Related posts
Lajme

Kuvendi mban tri seanca plenare, njëra për rezervat shtetërore

Lajme

Gazetari zbardh detaje të reja nga të shtënat me armë zjarri në Tiranë, dyshohet se autori iku me makinë

Lajme

Foto/ Identifikohet autori i plagosjes së policit të “Shqiponjave”, Balla: I bëj thirrje të dorëzohet

Lajme

Analisti serb mbron Kurtin: Lajçaku ka bërë shumë gabime