Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

Kurti flet nga Ferizaj: Veriu i Kosovës ka nevojë për zgjedhje të lira dhe sundim të ligjit

Kryeministri Albin Kurti, edhe sot ka bërë thirrje për shtensionim të situatës në veri të Kosovës nga fshati Muhoc i Ferizajt, ku ishte prezent për vendosjen e gurthemelit të shtëpisë së familjes gorane përfituese e mbështetjes së Ministrisë për Komunitete dhe Kthim.

“Situata në veri të Kosovës duhet të de eskalohet, për këtë është e nevojshme që të mos ketë më protesta të dhunshme, ata të cilët i kanë sulmuar ushtarët e KFOR-it, Policinë e Kosovës dhe gazetarët duhet të përballën me drejtësinë, e që në të ardhmen të kemi zgjedhje të lira, ku qytetarët e shprehin lirshëm vullnetin e tyre”, tha Kurti.

Sipas tij, veriu i Kosovës, ka nevojë për zgjedhje të lira, por nevojitet paraprakisht sundim të ligjit, si dhe fushata për zgjedhje të jetë e lirë.

Edhe Bashkimi Evropian ka reaguar sërish për situatën në Veri, ku ka kërkuar sa më parë mbajtjen e zjedhjeve të reja, ndërsa ka paralajmëruar se dështimi për shtensionim të situatës do të ketë pasoja.


Related posts
Lajme

​Një metër dru po shitet deri në 65 euro, qytetarët ankohen për çmimin dhe mashtrimet në matje

Lajme

Osmani dhe Taha flasin për njohjen e Kosovës nga shtetet e OIC-së

Lajme

Tensione në kufirin Liban-Izrael: Sulme me bomba tymuese

Lajme

Gërvalla takon kryediplomatin Gerapetritis: Greqia është aktor kryesor në rajonin tonë