Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lifestyle

Llojet e fluturave ‘të zhdukura’ rishfaqen në Mbretërinë e Bashkuar

Lloji i një fluture i përshkruar më parë si i zhdukur në Britani për gati 100 vjet, është shfaqur papritmas në një fshat në skaj të Londrës.

Një numër i vogël i të bardhëve me damarët e zinj janë parë duke fluturuar në fusha dhe gardhe në juglindje të Londrës, transmeton teve1.info

Për jo-ekspertët, ato mund të ngatërrohen lehtësisht me fluturat e bardha të lakrës së zakonshme ose të kopshtit që shihen në Britani çdo verë.

Por nuk ka asgjë të përbashkët për të bardhën me damarët e zi në këtë anë të Kanalit.

Të listuara për herë të parë si një specie britanike gjatë mbretërimit të mbretit Charles II, ato u zhdukën zyrtarisht në Britani në 1925.

Këtë muaj ata janë shfaqur në mënyrë misterioze ndër habitatet e tyre të preferuara: murrizi dhe pemët e gjembave në buzë të Londrës, ku unë dhe natyralistë të tjerë i shikonim duke fluturuar midis gardheve.

Siç sugjeron emri i tyre, ato janë një flutur e bardhë me madhësi mesatare me shenja dalluese të venave të zeza në krahët e tyre.

Organizata bamirëse Butterfly Conservation, e cila monitoron numrin e fluturave në Britani, i tha BBC-së se insektet do të jenë lëshuar, por ata nuk e dinë nga kush dhe pse.

Ata shtuan se ndërsa është e bukur që njerëzit të jenë në gjendje t’i shohin ato, ndoshta nuk nënkupton një rikuperim spontan të një specie të zhdukur.