Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

Lukashenko zbulon bisedën telefonike me Prigozhin, ja paralajmërimi që i bëri gjatë orëve kritike të kryengritjes së “Wagner” në Rusi

Presidenti Bjellorusi, Aleksandër Lukashenko, ka dhënë më shumë detaje mbi bisedën e tij telefonike me shefin e Wagner, Yevgeny Prigozhin, gjatë kryengritjes në Rusi.

Lukashenko është vlerësuar se ka ndihmuar në ndërmjetësimin e një marrëveshjeje që ndaloi rebelimin e javës dhe media shtetërore bjelloruse kishte përshkruar se si Vladimir Putin e thirri atë duke i kërkuar ndihmë

Sipas mediave të huaja, në komentet e tij të fundit, Lukashenko tha se Prigozhin ishte një “djalë hero” i cili ishte tronditur nga vdekja e shumë prej njerëzve të tij në Ukrainë.

“Ai ishte nën presion dhe i ndikuar nga ata që udhëhoqën skuadrat e sulmit [në Ukrainë] dhe panë këto vdekje”, tha Lukashenko, duke shtuar se bosi i grupit mercenar kishte mbërritur në Rostov të Rusisë në një “gjendje gjysmë të çmendur”.

Lukashenko tha se ai kaloi orë të tëra në telefon duke arsyetuar me Prigozhin, pasi grupi Wagner pushtoi Rostovin dhe filloi të shkonte drejt Moskës. Lukashenko tha se Prigozhin i kishte thënë: “Por ne duam drejtësi! Ata duan të na mbytin! Ne do të shkojmë në Moskë!”

Ai tha gjithashtu se i kishte thënë Prigozhin: “Në gjysmë të rrugës do të shtypesh si një insekt”.

Related posts
Lajme

Kimete Berisha: I vdekuri duhet të lihet i qetë, së paku 40-të ditë

Lajme

Gashi për Radoiçiqin: Mund të arrestohet në Serbi dhe përmes Interpolit të transferohet në Kosovë

Lajme

Kimete Berisha: I vdekur duhet të lihet i qetë, së paku 40-të ditë

Lajme

“Edhe e pranuat Asociacionin edhe na prishët me amerikanët” – Kërquki gozhdon Mujën e VV’së