Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

Më shumë se 17 mijë njerëz po evakuohen nga autoritetet ukrainase pas shpërthimit të digës në Kherson

Më shumë se 17,000 njerëz janë duke u evakuuar nga autoritetet ukrainase, tha prokurori i përgjithshëm i vendit.

Forcat e armatosura ruse po “vazhdojnë të bombardojnë” vendbanimet e prekura dhe “civilët që përpiqen të evakuohen”, tha Andriy Kostin.

Më shumë se 40,000 njerëz janë në rrezik të përmbytjeve, por 25,000 prej tyre banojnë në territorin e uzurpuar nga Rusia, shtoi ai.

Ai pretendoi se zyrtarët rusë “nuk po evakuojnë njerëzit”.

“Kjo është një tjetër shpërfillje e hapur ndaj jetës njerëzore dhe ligjit ndërkombëtar”, tha ai, duke akuzuar Rusinë për një “krim ndërkombëtar”.

Evakuimi i banorëve nga autoritetet ukrainase vjen pas shpërthimit të digës Kakhovka në Kherson.


Related posts
Lajme

​Një metër dru po shitet deri në 65 euro, qytetarët ankohen për çmimin dhe mashtrimet në matje

Lajme

Osmani dhe Taha flasin për njohjen e Kosovës nga shtetet e OIC-së

Lajme

Tensione në kufirin Liban-Izrael: Sulme me bomba tymuese

Lajme

Gërvalla takon kryediplomatin Gerapetritis: Greqia është aktor kryesor në rajonin tonë