Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Shëndetësia

Mos përdorni zëvendësues të sheqerit për humbje peshe, këshillon OBSH-ja

Mos përdorni zëvendësues të sheqerit nëse po përpiqeni të humbni peshë, sipas udhëzimeve të reja nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Organizmi global i shëndetit tha se një rishikim sistematik i provave në dispozicion sugjeron se përdorimi i ëmbëltuesve pa sheqer, ose NSS, “nuk sjell ndonjë përfitim afatgjatë në reduktimin e yndyrës së trupit tek të rriturit ose fëmijët”, transmeton teve1.info

“Zëvendësimi i sheqernave të lira me ëmbëlsues pa sheqer nuk i ndihmon njerëzit të kontrollojnë peshën e tyre afatgjatë,” tha Francesco Branca, drejtor i departamentit të ushqyerjes dhe sigurisë ushqimore të OBSH-së. “Ne pamë një ulje të lehtë të peshës trupore në një afat të shkurtër, por nuk do të jetë e qëndrueshme.”

Udhëzimi zbatohet për të gjithë njerëzit, përveç atyre me diabet paraekzistues, tha Branca. Pse? Thjesht sepse asnjë nga studimet në rishikim nuk përfshinte njerëz me diabet dhe nuk mund të bëhej një vlerësim, tha ai.

Rishikimi tregoi gjithashtu se mund të ketë “efekte të mundshme të padëshiruara” nga përdorimi afatgjatë i zëvendësuesve të sheqerit, si një rritje e lehtë e rrezikut të diabetit të tipit 2 dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Sidoqoftë, “ky rekomandim nuk ka për qëllim të komentojë sigurinë e konsumit,” tha Branca. “Ajo që thotë ky udhëzues është se nëse ne jemi duke kërkuar për uljen e obezitetit, kontrollin e peshës ose rrezikun e sëmundjeve jo të transmetueshme, kjo është diçka që shkenca për fat të keq nuk ka mundur ta demonstrojë,” tha ai. “Nuk do të prodhojë efektet pozitive shëndetësore që disa njerëz mund të kërkojnë.”

Ëmbëlsuesit pa sheqer përdoren gjerësisht si një përbërës në ushqimet dhe pijet e parapaketuara dhe gjithashtu ndonjëherë shtohen në ushqim dhe pije direkt nga konsumatorët. OBSH lëshoi ​​udhëzime për marrjen e sheqerit në vitin 2015, duke rekomanduar që të rriturit dhe fëmijët të reduktojnë marrjen e tyre ditore të sheqernave të lira në më pak se 10% të marrjes totale të energjisë. Pas këtij rekomandimi, interesi për alternativat e sheqerit u intensifikua, tha rishikimi.

Eritritoli i shtohet shumë produkteve me pak karbohidrate dhe keto dhe ëmbëlsuesve me kalori të ulët.

Ëmbëlsuesi me zero kalori lidhet me atakun në zemër dhe goditjen në tru, zbulon studimi, raporton CNN.

“Ky udhëzim i ri bazohet në një vlerësim të plotë të literaturës më të fundit shkencore dhe thekson se përdorimi i ëmbëltuesve artificialë nuk është një strategji e mirë për të arritur humbjen e peshës duke reduktuar marrjen e energjisë dietike,” tha studiuesi i ushqyerjes Ian Johnson, bashkëpunëtor emeritus në. Instituti Quadram Bioscience, më parë Instituti i Kërkimeve Ushqimore, në Norwich, Mbretëria e Bashkuar.

“Megjithatë, kjo nuk duhet të interpretohet si një tregues se marrja e sheqerit nuk ka lidhje me kontrollin e peshës,” tha Johnson në një deklaratë.

Në vend të kësaj, duhet të reduktoni përdorimin e pijeve të ëmbla me sheqer dhe të përpiqeni të përdorni “fruta të papërpunuara ose të përpunuara lehtë si një burim ëmbëlsie”, shtoi Johnson.

Dr. Keith Ayoob, këshilltar shkencor për Këshillin e Kontrollit të Kalorive, një shoqatë ndërkombëtare që përfaqëson industrinë e ushqimit dhe pijeve me kalori të ulët, i tha CNN përmes emailit se “insistimi i OBSH-së për t’u fokusuar vetëm në parandalimin e shtimit të pashëndetshëm në peshë dhe sëmundjeve jo të transmetueshme është të paktën, i gabuar.”

Robert Rankin, president i Këshillit të Kontrollit të Kalorive, tha se “ëmbëlsuesit me pak dhe pa kalori janë një mjet kritik që mund të ndihmojë konsumatorët të menaxhojnë peshën trupore dhe të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve jo të transmetueshme”.

Udhëzimi është menduar për organizatat qeveritare shëndetësore në vendet që mund të dëshirojnë të përdorin analizën shkencore për të zbatuar ndryshime politikash për qytetarët e tyre, tha Branca.

“Kjo ka të ngjarë të varet nga mënyra se si konsumohen ëmbëlsuesit në një vend të caktuar,” tha ai. “Për shembull, në një vend ku modelet e konsumit janë të larta, ato vende mund të vendosin të ndërmarrin veprime në një mënyrë ose në një tjetër.”

Ju mund të shkurtoni sheqerin dhe ëmbëlsuesit

Ashtu si shumë njerëz kanë mësuar të hanë dhe të gatuajnë pa kripë, ata mund të mësojnë të reduktojnë varësinë e tyre nga sheqernat e lira dhe ëmbëlsuesit joushqyes, tha Branca.

“Ne duhet të synojmë fëmijët në fillimet e jetës,” tha ai. “Për shembull, pse prindërit zakonisht përdorin ëmbëlsues si shpërblim për fëmijët dhe pothuajse pas çdo vakti? Ne duhet t’u rekomandojmë prindërve që të shmangin ndërtimin e asaj ëmbëlsie të interesit tek fëmijët e vegjël – ky është një veprim shumë i rëndësishëm për t’u ndërmarrë.

Edhe nëse jeni një “varur” i vërtetë i sheqerit, lajmi i mirë është se ju mund të zbutni dhëmbin tuaj të ëmbël, tha dietologia e regjistruar Lisa Drayer në një artikull për CNN . Ajo ofron hapat e mëposhtëm:

Trajnoni sythat tuaj të shijes. Nëse gradualisht reduktoni konsumimin e sheqerit – duke përfshirë ëmbëlsuesit artificialë – dhe përfshini më shumë ushqime të pasura me proteina dhe fibra në dietën tuaj, kjo mund t’ju ndihmojë të dëshironi më pak sheqer, tha Drayer.

“Kur konsumojmë proteina dhe fibra, ngadalëson rritjen e sheqerit në gjak nëse e konsumojmë atë me një ushqim që përmban sheqer. Mund të na ndihmojë të na kënaqë dhe të na ndihmojë të reduktojmë marrjen e sheqerit”, tha ajo në një intervistë të mëparshme .

Zgjidhni ushqime pa sheqer dhe shmangni të gjitha pijet e ëmbla me sheqer. Për shembull, zgjidhni drithëra me drithëra integrale ose kos grek pa ëmbëlsues. Pijet e ëmbla me sheqer për të hequr listën tuaj ushqimore duhet të përfshijnë pije të gazuara, pije energjike, pije sportive dhe fruta. Zgjidhni ujë në vend.

“Nëse ju pëlqejnë pijet e ëmbla të gazuara, shtoni një spërkatje me lëng boronicë ose portokalli në seltzer ose provoni seltzer me aromë. Ju gjithashtu mund t’i shijoni ujërat tuaja me feta frutash për ëmbëlsi natyrale ose të provoni çajra frutash bimor, “tha Drayer.

Pini kafe dhe çaj pa ose më pak sheqerna. Kini kujdes në kafenetë, sugjeroi Drayer. Të gjitha ato latte dhe kafe me shije mund të kenë aq sheqer sa një kanaçe me gaz, ose më shumë

Shijoni fruta për ëmbëlsirë. Provoni mollë të pjekura me kanellë, manaferra ose pjeshkë të pjekura në skarë në vend të biskotave, tortës, akullores, brumërave dhe ëmbëlsirave të tjera, tha Drayer.

Kujdes për sheqernat e fshehta. Sheqernat e shtuar janë shpesh të pranishëm në ushqime që mund të mos i mendoni si “të ëmbla”, si salcat, buka, erëzat dhe salcat e sallatave, tha Drayer

“Salcat e para-paketuara – si ketchup, salca BBQ dhe salca e domates – priren të jenë disa nga shkelësit më të mëdhenj të sheqernave të shtuara të fshehura në dietë,” Kristi King, dietologe e lartë pediatrike në Spitalin e Fëmijëve në Teksas dhe një zëdhënëse kombëtare për Akademinë e Nutrition and Dietetics, tha Drayer në një intervistë të mëparshme.

Kontrolloni etiketat e fakteve ushqyese. Të gjitha ushqimet dhe pijet duhet të shënojnë sasinë dhe llojin e sheqerit në etiketë.

Sheqernat e shtuar mund të shkojnë me emra të tjerë si “agave, sheqer kaf, ëmbëlsues misri, shurup misri, dekstrozë, lëng kallami të avulluar, fruktozë, koncentrat lëngu frutash, nektar frutash, glukozë, shurup misri me fruktozë të lartë, mjaltë, sheqer invert, laktozë , shurup malti, maltozë, melasa, shurupe panje, sheqer të papërpunuar, saharozë, trehalozë dhe sheqer turbinado, “tha Drayer.

Sa më të larta të jenë këto sheqerna të shtuara në listën e përbërësve, aq më e madhe është sasia e sheqerit të shtuar në produkt, tha ajo.