Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Musliu-Shoshi: Krisje të raporteve ka VV-ja me Presidencën

 
   

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ariana Musliu – Shoshi, ka thënë se ka krisje të raporteve në mes të Qeverisë dhe Presidencës, teksa ka theksuar se ministrja Gërvalla nuk është aktor i rëndësishëm të ndikojë në raportet e tyre.

Musliu-Shoshi ka thënë se ministrja Gërvalla është vetëm “vegël” e Kurtit.

“Nuk e vlerësoj që Gërvalla është akter i rëndësishëm, është vegël e Kurtit. Mendoj se ka krisje të raporteve në mes të VV-së dhe Presidencës”, ka deklaruar Musliu-Shoshi.

Kjo deklaratë e saj vjen pasi dje Presidenca e Kosovës ka deklaruar se Qeveria nuk është koordinuar dhe konsultuar në lidhje me letrën që ministrja Gërvalla ia adresoi Këshillit të Evropës (KiE).

Presidenca kanë bërë të ditur se përkrahin qëndrime dhe veprime që janë të konsultuara dhe të koordinuara paraprakisht me ta.

Dhe kjo letër e Qeverisë nuk është konsultuar më herët me presidenten Vjosa Osmani dhe rrjedhimisht nuk merr përkrahjen e saj.

Por, nga MPJD-ja kanë thënë se në letër janë zotimet e krerëve të shtetit që janë bërë në prill të këtij viti.

Në lidhje me këtë pati përplasje edhe nga distanca në mes të Qeverisë e Presidencës.

Presidenca i reagoi Donika Gërvallës duke i gjetur edhe gabime në data.

Bekim Kupina ka thënë se Qeveria dhe MPJD-ja nuk kanë treguar koordinim e bashkëpunim me presidenten Vjosa Osmani.

Sipas tyre, kjo nuk e ndihmon Kosovën.

Në prononcim theksohet se presidentja po vazhdon angazhimin që sa më parë të mbahet një seancë për anëtarësim të Kosovës në KiE.