Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Njihuni me fshatrat shqiptarë me emrat më të çuditshëm: Nga Xhylekar deri tek Muqibabë

Njihuni me fshatrat shqiptarë me emrat më të çuditshëm

Toponimet e vendeve janë gjithnjë interesant nëse merren për studim apo nga rrënja që krijon emrin e tyre.

Në Shqipëri dhe Kosovë ka disa fshatra me emra nga më të çuditshmit dhe nuk është për t’u habitura duke parë tranzicionin politik dhe historikun nëpër të cilin kanë kaluar territoret shqiptare.

Më poshtë do të shikoni emrat me të çuditshëm që mbajnë disa fshatra në Shqipëri

Vithkuqi – Korça

Kurveleshi – Tepelenë

Karkavec – Librazhd

Gruemirë – Mirditë

Paulesh – Peqin

Xhylekar – Gjilan

Muqibabë – Gjilan

Kuqan – Elbasan

Qinam – Erseke

Symize – Tepelenë

Mize – Lushnje

Bubullime – Lushnje

Llukar – Prishtinë

Leshnje – Skrapar

Kakardhiq – Lezhë

Kaqibeg – Podujevë

Skorobisht – Prizren

Neperbisht – Suharekë

Makresh – Novoberdë

Qyqylagë – Lipjan

Ngucat – Malishevë

Bithuq – Diber

Muçivërrc – Kamenicë

Grupçin – Maqedoni