Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Nxënësit në Gjenevë shkelin flamurin serb si protestë ndaj masakrave në shkollat e Beogradit

Një grup nxënësish nga kombësitë e ndryshme në një shkollë në Gjenevë të Zvicrës, raportohet se kanë poshtëruar flamurin serb si një formë proteste pas masakrës së 18 nxënësve serbë në shkollat e Beogradit, raporton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch.

Autoritetet e shkollës ende nuk kanë konfirmuar praninë e ndonjë nxënësi shqiptar në mes të të përfshirëve. Mësohet se motivi i kësaj proteste nuk ishte vetëm vrasja e nxënësve në shkollat e Beogradit, por edhe çështja e racizmit serb ndaj shqiptarëve etnikë në Serbi, veçanërisht në Lugina e Preshevës, si dhe komentet provokuese dhe urrejtëse të Novak Djokoviqit në lidhje me Kosovën dhe shqiptarët.

Kjo nuk është hera e parë që flamuri serb është shkelur ose djegur në Gjenevë. Sipas gazetës zvicerane Le Canton27.ch, ngjarje të tilla kanë ndodhur herë pas here si përgjigje ndaj provokimeve serbe ose deklaratave të luftës kundër Kosovës, duke përfshirë edhe dhunën ndaj forcave paqeruajtëse ndërkombëtare në Kosovë. Një ngjarje e tillë ishte në fillim të këtij muaji që shkaktoi plagosjen e mbi 30 ushtarëve të KFOR-it, duke përfshirë edhe ushtarët nga misioni zviceran “Swisscoy”.

Mësohet se, nxënësit në trotuare kanë shkelur qëllimisht flamurin serb të hedhur në tokë, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch, e cila ka hasur edhe në një video në rrjetet sociale. Ngjarja ka ndodhur në një shkollë afër Vernies (buzë lumit Rhone) në kantonin e Gjenevës.

Për këtë rast është njoftuar edhe drejtori i shkollës. Ata shprehën tronditjen e tyre pasi panë videon dhe deklaruan se do ta trajtojnë menjëherë këtë çështje.