Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

PDK-ja me akuza ndaj Vjosa Osmanit : Bashkë me Kurtin po përgatitin poshtërimin e radhës të Kosovës

Betim Gjoshi nga PDK, referuar zhvillimeve në veri ka thënë se Kosova pas një jave është një republikë e fyer dhe e poshtëruar dhe se nuk ka më shumë sovranitet në komunat veriore.

Ai ka akuzuar presidenten Vjosa Osmani se ka negociuar me presidentin serb Aleksandar Vuçiq për çështje të brendshme të shtetit.

“Pas një jave, për çështje të brendshme të shtetit të Kosovës, siç janë zgjedhjet, presidentja Osmani negocion me Aleksandër Vuçiqin dhe pranon që të shkelën ligjet e Kosovës duke detyruar kryetarët që të dorëhiqen pas një muaji a dy”.

Ndërkaq, pati kritika edhe për kryeministrin Kurti.

“Tashmë është bërë e zakonshme që pas çdo përpjekjeje, Albin Kurti po e shtron rrugën e tij të dështimit në veri dhe të dorëzimit. Fatkeqësisht, aksioni solli pasoja të mëdha për Republikën e Kosovës, e po ashtu edhe dorëzimi. Ashtu siç me qeverisjen e tij ka vështirësuar e shtrenjtuar jetën e përditshme të qytetarëve, njëjtë po e vështirëson edhe zhvillimin ndërkombëtar të shtetit të Kosovës duke e konfliktuar me shtetet aleate. Pas një jave, Republika e Kosovës nuk ka më shumë sovranitet në katër komunat veriore. Përkundrazi, Albin Kurti me politikën e tij antishtetërore, ka arritur që ta qetësojë presidentin serb, Vuçiq, i cili kohëve të fundit po përballej me protesta të brendshme dhe në arenën ndërkombëtare ai ishte etiketuar si Gangster nga New York Times”.

Ai thotë se pas një jave, Republika e Kosovës nuk ka më shumë miq, por përkundrazi, shteti ynë ka hyrë në listën e shteteve që sanksionohen nga ShBA-ja.

“Vetëm politikanët që veprojnë kundër historisë shqiptare i cenojnë raportet shqiptaro-amerikane”, thotë Gjoshi.

“Pas një jave, duke rrezikuar jetën e policëve të Kosovës, ushtarëve, gazetarëve e të qytetarëve, Albin Kurti nuk ka asnjë sukses. Përkundrazi, bashkë me Vjosa Osmanin duhet t’i thërrasin katër kryetarët dhe t’ia kërkojnë poshtërimin e radhës: Jepni dorëheqje! Jo vetëm kaq, por vetëm pas një jave të betejës së veshur me fjalë të mëdha për sovranitet e ligjshmëri, Albin Kurti edhe më fuqishëm nisë vendosjen në terren të Zajednicës së rrezikshme sipas Statutit të shkruar nga Ekipi Menaxhues dhe Nenit 7 të marrëveshjes për Vetëmenaxhimin e serbëve (Autonominë)”.


Related posts
Lajme

Ferdinant Dimo merr zyrtarisht komandimin e Forcës Ajrore

Lajme

Tahiri: Kurti mund ta humbë pushtetin, por po e humb shtetin

Lajme

Kuvendi mban tri seanca plenare, njëra për rezervat shtetërore

Lajme

Gazetari zbardh detaje të reja nga të shtënat me armë zjarri në Tiranë, dyshohet se autori iku me makinë