Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Pekini shënon ditën më të nxehtë të qershorit në 60 vjet

Pekini ka regjistruar ditën e tij më të nxehtë të qershorit në më shumë se 60 vjet me merkurin që prek 41.1C (105.9F), thonë autoritetet kineze të motit.

Qyteti po përjeton një valë të nxehti të zgjatur me temperatura ekstreme që do të vazhdojnë deri në fund të qershorit, transmeton teve1.info

Të enjten, zyrtarët thanë se ishte dita më e nxehtë e qershorit që nga fillimi i mbajtjes së të dhënave në vitin 1961.

Disa rekorde mujore të nxehtësisë janë thyer në të gjithë Kinën këtë vit, duke shkaktuar frikën për një krizë energjie.

Muajin e kaluar, qyteti më i madh i vendit, Shangai, me 25 milionë njerëz që jetojnë në bregun lindor, regjistroi ditën e tij më të nxehtë të majit në një shekull.

Më shumë se 21 milionë njerëz jetojnë në Pekin, kryeqyteti i vendit në veri.

Të enjten, një stacion meteorologjik në veri të qytetit regjistroi një temperaturë maksimale prej 41.8C.

Autoritetet më herët lëshuan një alarm portokalli, paralajmërimi i dytë më i ashpër i motit, duke thënë se temperaturat mund të arrijnë 39C në ditët deri të shtunën.

Byroja kombëtare e motit lëshoi ​​gjithashtu një alarm për goditje të nxehtë javën e kaluar – dy javë më herët se në vitet e mëparshme.

Autoritetet lokale në Pekin, Tianjin dhe qytete të tjera në Kinën veriore dhe lindore, këshilluan njerëzit të pezullojnë punën në natyrë gjatë pjesëve më të nxehta të ditës dhe të marrin ndihmë mjekësore nëse shfaqin simptoma të një goditjeje nga nxehtësia.

Fëmijët kërkojnë lehtësim nga nxehtësia në një shatërvan publik në Pekin më 22 qershor 2023

Rritja e temperaturave dhe valët më të shpeshta të të nxehtit janë rezultat i ndryshimeve klimatike globale. Një studim i publikuar muajin e kaluar zbuloi se ndryshimi i klimës i kishte bërë valët e të nxehtit 30 herë më të mundshme në Azi.

Gjithashtu kishte rritur temperaturat me të paktën 2 gradë Celsius në shumë pjesë të Azisë gjatë një valë të nxehti të prillit. Rajoni është përshkruar nga ekspertët se po përjeton “valën më të keqe të të nxehtit në historinë [e tij]”.

Tajlanda, Laosi, Bangladeshi dhe India panë temperatura rekord deri në 45 gradë Celsius në prill.

Vapa ekstreme shkaktoi vdekje dhe shtrime në spital në disa vende, shkriu rrugët dhe preku infrastrukturat e tjera.

Valët e të nxehtit janë një nga rreziqet natyrore më vdekjeprurëse në botë, duke shkaktuar mijëra vdekje të lidhura çdo vit.