Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

​Policia britanike: Telefonat vidhen çdo gjashtë minuta në Londër

Po bëhen thirrje për kompanitë telefonike për të ndihmuar në reduktimin e vjedhjeve pasi të dhënat e policisë zbuluan se një telefon ishte vjedhur çdo gjashtë minuta në Londër vitin e kaluar.

Shërbimi i Policisë Metropolitane (Met) thotë se 90,864 telefona, ose pothuajse 250 në ditë, janë vjedhur në vitin 2022, shkruan BBC, transmeton KosovaPress.

Statistikat tregojnë gjithashtu gati 70% të të gjitha vjedhjeve në Londër vitin e kaluar kanë qenë lidhur me telefonat celularë.

Të dhënat e policisë tregojnë se të rinjtë janë të përfshirë në mënyrë disproporcionale në grabitje, si viktima ashtu edhe si autorë, me ata të moshës 14-20 vjeç veçanërisht në rrezik për t’u vënë në shënjestër të kriminelëve.

Mobile UK, që përfaqëson rrjetet e Mbretërisë së Bashkuar, tha se: “Ne mirëpresim mundësinë për të punuar me Met, zyrën e kryetarit të bashkisë, prodhuesit e pajisjeve dhe industrinë e gjerë për të vazhduar uljen e mëtejshme të këtij krimi.”