Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

Politologu ndërkombëtar reagon ashpër ndaj Amerikës dhe BE-së: Janë ‘dorëzuar’ para Vuçiqit – ky është skenari!

Politologu Jasmin Mujanoviq, ka dhënë një koment të gjerë në lidhje me raportet e tensionuara mes Kosovës dhe Serbisë.

Ai u tregua i ashpër me Amerikën dhe Bashkimin Europian, duke thënë se reagimet e tyre ndaj zhvillimeve në veri janë surreale.

Madje, Mujanoviq vlerëson se SHBA dhe BE nuk janë të interesauar për ta larguar ndikimin rus në shtetet e Ballkanit.

Sipas tij, ata janë ‘dorëzuar’ para përballjeve me Vuçiq, Dodik apo Çoviq.

“Në Bosnje, si në Kosovë, SHBA dhe BE duken të painteresuara për të frenuar ndikimin rus; në vend të kësaj, ata kanë kërkuar të akomodojnë nacionalistët militantë të mbështetur nga Moska. Pse? Sepse Perëndimi ka arritur në përfundimin se nuk ia vlen koha apo përpjekja për t’u përballur me njerëz si Vuçiç, Dodik apo Çoviq në një rajon aq periferik ndaj interesave të tij si Ballkani Perëndimor”, thuhet në artikullin e publikuar në Al Jazzera, përcjell “Bota sot”.

Ndër të tjera, parashikoi se “Beogradi ka të ngjarë të vazhdojë të nxisë kaos, duke ditur se Uashingtoni dhe Brukseli do të shikojnë nga ana tjetër”.

Shkrimi i plotë i Jasmin Mujanoviq

Perëndimi e ka humbur komplotin në Ballkan

Përshkallëzimi i fundit në Kosovë tregon se SHBA-ja dhe BE-ja kanë miratuar një strategji të rrezikshme për të qetësuar Beogradin ekspansionist.

Imazhet e nacionalistëve militantë serbë që përdorin tubacione dhe hedhin gurë që sulmojnë paqeruajtësit e NATO-s në qytetin verior të Kosovës, Zveçan në fund të majit, e vendosën vendin ballkanik në qendër të vëmendjes ndërkombëtare edhe një herë. Dhuna shpërtheu në veriun me shumicë serbe të vendit pasi policia e Kosovës shoqëroi në punë kryetarët e komunave të cilët ishin zgjedhur së fundmi në zgjedhjet lokale të cilat banorët etnikë serbë i kishin bojkotuar.

Lajmi se Serbia kishte vendosur njëkohësisht ushtrinë e saj në gatishmëri të lartë, shumë njerëz nuk ishin të njohur me çështjet e Ballkanit, duke pyetur nëse një tjetër konflikt i armatosur do të shpërthente në Evropë.

Përgjigja është jo, nuk jemi në prag të një lufte tjetër ballkanike. Por kjo nuk do të thotë se situata në Kosovë nuk është alarmante.

Përveç dhunës, ajo që po ngre shqetësim në rajon është roli që Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë luajtur në nxitjen e një faze të re të rrezikshme të militantizmit nacionalist serb në Kosovë dhe në Ballkanin Perëndimor më gjerësisht.

Kosova shpalli pavarësinë e saj nga Serbia në vitin 2008, e mbështetur nga SHBA, Mbretëria e Bashkuar, Gjermania, Franca dhe Italia, e njohur edhe si Quint.

Ajo erdhi pas gati një dekade të mbikëqyrjes ndërkombëtare nën Administratën e Përkohshme të OKB-së, e cila u krijua në fund të Luftës së Kosovës. Gjatë kësaj periudhe të përkohshme, Kosova mbeti nominalisht pjesë e Republikës Federale të atëhershme të Jugosllavisë si një “krahinë autonome”, por Beogradi nuk ushtroi asnjë autoritet aktual mbi asnjë aspekt të qeverisjes së territorit, me përjashtim të një pranie të kufizuar në një pjesë të vogël të komunave me shumicë serbe. në veri.

Kosova gjithashtu kishte gëzuar një shkallë të konsiderueshme të vetëqeverisjes gjatë periudhës socialiste, megjithëse shumica e saj etnike shqiptare ishte një objektiv i shpeshtë i represionit. Në vitin 1989, kur Sllobodan Millosheviqi mori pushtetin në Beograd, ai vendosi një regjim të ri kushtetues në Kosovë dhe e ktheu rajonin në një shtet të vërtetë policor me shqiptarë etnikë të zhveshur nga pothuajse të gjitha liritë civile. Ky rregull drakonian përfundimisht rezultoi në rezistencë të armatosur nga komuniteti shqiptar dhe përfundimisht në ndërhyrjen ushtarake të NATO-s.

Gjatë 15 viteve të fundit, SHBA dhe BE kanë kërkuar të sigurojnë një marrëveshje normalizimi midis Prishtinës dhe Beogradit. Pavarësisht raundeve të njëpasnjëshme të bisedimeve të nivelit të lartë, të dyja palët mbeten aq larg njëra-tjetrës sa më parë për një zgjidhje – siç e ilustrojnë mjeshtërisht përplasjet në Zveçan.

Por këtu nuk bëhet fjalë për një fajësi të barabartë. Problemi mbetet pothuajse tërësisht në palën serbe.

Regjimi gjithnjë e më autokratik i presidentit serb Aleksandar Vuçiq është kategorik në refuzimin e tij për të pranuar sovranitetin e Kosovës. Në raundin e fundit të bisedimeve të mbajtura në Ohër, Maqedonia e Veriut në mars, Vuçiq refuzoi as të nënshkruante marrëveshjen e supozuar për të cilën kishte “marrë dakord”, duke u thënë qytetarëve serbë në një fjalim të mëpasshëm se ai nuk donte “të bënte një marrëveshje ligjore ndërkombëtare me Republika e Kosovës”.

Në mediat e lidhura me regjimin e Serbisë, komuniteti etnik shqiptar, i cili përbën 92 për qind të popullsisë së Kosovës, përmendet në mënyrë rutinore me sharje etnike, ndërsa qeveria në Prishtinë cilësohet si autoritetet lokale “të përkohshme”. Dhe në veriun e Kosovës me shumicë serbe, Beogradi mban një lloj pushtimi klandestin, të administruar përmes një rrjeti ultra-nacionalistësh dhe gangsterësh vendas, siç ka detajuar kohët e fundit The Neë York Times.

Por qëndrimi reaksionar i Serbisë nuk kufizohet vetëm në Kosovë.

Udhëheqja serbe dhe segmente të mëdha të publikut që janë përmbytur nga më shumë se tre dekada propagandë revizioniste shtetërore, ekzistojnë në botën e tyre. As Beogradi dhe as një pjesë e madhe e publikut serb nuk e pranojnë që regjimi i Millosheviçit – në kabinetin e fundit të të cilit Vuçiq shërbeu si ministër i informacionit – ishte arkitekti kryesor i shpërbërjes jugosllave ose i dekadës së mëvonshme të konfliktit që përfshiu rajonin.

Ata pretendojnë në mënyrë të rreme se Serbia nuk ka zhvilluar luftëra agresioni kundër Sllovenisë, Kroacisë, Bosnjë-Hercegovinës dhe Kosovës ndërmjet viteve 1991 dhe 1999. Ata gjithashtu pohojnë në mënyrë të rreme se Serbia nuk ka orkestruar një fushatë sistematike, gjenocidale të shfarosjes, terrorit dhe dëbimit kundër Popullsia jo-serbe e Bosnjës ndërmjet viteve 1992 dhe 1995, e cila ndikoi në mënyrë disproporcionale komunitetin boshnjak.

Në fakt, dhuna gjenocidale e drejtuar kundër boshnjakëve nga Millosheviçi dhe përfaqësuesit e tij serbë të Bosnjës ishte aq e rëndë sa që afërsisht gjysma e të gjitha viktimave gjatë Luftërave Jugosllave dhe 82 për qind e të gjitha vdekjeve të civilëve gjatë Luftës së Bosnjës ishin boshnjakë etnikë.

Bosnja e pasluftës ka mbetur e përçarë nga mosfunksionimi dhe grindjet për shkak të Marrëveshjes së Paqes të Dejtonit të ndërmjetësuar nga SHBA dhe shkallës ekstreme të autonomisë që iu është dhënë elementëve shovinistë etnikë sipas kushtetutës së re të vendit. Në entitetin Republika Srpska, të cilin spastrimi gjenocidal i Millosheviçit e krijoi si një rajon me shumicë serbe dhe që është besnik ndaj Beogradit, regjimi separatist i Milorad Dodik minon edhe reformat më modeste, ndërkohë që nxit në mënyrë eksplicite shpërbërjen e Bosnjës, me rusët dhe ndihma serbe.

Në dritën e pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës nga Rusia, dikush do të mendonte se do të kishte pasur pasoja të rënda politike dhe diplomatike për Serbinë dhe përfaqësuesit e saj për shkak të lidhjeve të tyre të ngushta me Kremlinin dhe makinacioneve të tyre ekspansioniste në Ballkanin Perëndimor. Por ka ndodhur pikërisht e kundërta.

Për shembull, në rastin e përleshjeve midis nacionalistëve serbë dhe paqeruajtësve të NATO-s në Zveçan, QUINT-i dënoi kryeministrin e vendit, Albin Kurti, se kishte dërguar policinë për të shoqëruar kryetarët e sapozgjedhur të komunave në zyrat e tyre në veri.

SHBA gjithashtu e përjashtoi Kosovën nga stërvitjet ushtarake Defender 23 të udhëhequr nga NATO dhe kërcënoi zyrtarët vendas me sanksione. Ambasadori i Uashingtonit në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, tha gjithashtu se vendi i tij nuk do ta ndihmojë më Kosovën në kërkimin e njohjes ndërkombëtare. Nga ana tjetër, Serbia dhe Vuçiq nuk pësuan pasoja.

Dodik i Republika Srpska gjithashtu nuk është përballur me pasoja për takimin e rregullt me presidentin rus Vladimir Putin, të cilin zyrtarët amerikanë dhe evropianë e kanë quajtur vazhdimisht “kriminel lufte”. Njësia ende po merr fonde nga BE për projekte të ndryshme zhvillimi dhe megjithëse Dodik është nën sanksionet e SHBA dhe MB, ai vazhdon të lobojë hapur mbi zyrtarët amerikanë në Uashington.

Udhëheqësi serb i Bosnjës nuk është gjithashtu i vetmi aktor anti-shtetëror në Bosnje që përfiton nga një shkallë kurioze e lartë e qetësimit perëndimor. Dragan Çoviç, kreu i partisë nacionaliste kroate HDZ, i cili gjithashtu gëzon patronazhin e Kremlinit, duket se interesat e tij mbrohen drejtpërdrejt nga Zyra e Përfaqësuesit të Lartë (OHR), e emëruar ndërkombëtarisht.

Tetorin e kaluar, OHR përdori fuqitë e saj të gjera ekzekutive për të rishkruar ligjet zgjedhore të Bosnjës në favor të tij dhe më pas në prill të këtij viti ndryshoi kushtetutën e entitetit të Federatës në mënyrë që të instalonte një qeveri të dominuar nga HDZ.

Në Bosnje, si në Kosovë, SHBA dhe BE duken të painteresuara për të frenuar ndikimin rus; në vend të kësaj, ata kanë kërkuar të akomodojnë nacionalistët militantë të mbështetur nga Moska. Pse? Sepse Perëndimi ka arritur në përfundimin se nuk ia vlen koha apo përpjekja për t’u përballur me njerëz si Vuçiç, Dodik apo Çoviq në një rajon aq periferik ndaj interesave të tij si Ballkani Perëndimor.

SHBA dhe BE-ja kanë zgjedhur në vend të kësaj një lloj politike Kabuki, duke mbajtur një qëndrim performues të opozitës ndaj nacionalistëve militantë, por duke shpenzuar kapital politik dhe diplomatik për t’i ndihmuar ata të arrijnë qëllimet e tyre me shpresën kalimtare se kjo do t’i qetësojë ata.

Rezultati, natyrisht, ka qenë vetëm një formë më e guximshme e ekstremizmit nacionalist në Ballkan – pjesa më e madhe e të sponsorizuar nga Perëndimi.

Fatkeqësisht, edhe SHBA-ja edhe BE-ja duken tërësisht të përkushtuara ndaj këtij kursi, siç dëshmohet nga reagimet e tyre surreale ndaj dhunës në Zveçan. Kjo ka të ngjarë të mbetet kështu derisa publiku vendas, duke përfshirë diasporën boshnjake dhe kosovare në Perëndim, dhe aleatët e tyre legjislativë, të mund të dëshmojnë në mënyrë efektive arsyen se pse marrëdhëniet e dyfishta perëndimore në Ballkan është e rrezikshme për stabilitetin dhe sigurinë e Evropës.

Deri atëherë, megjithatë, Beogradi ka të ngjarë të vazhdojë të nxisë kaos, duke ditur se Uashingtoni dhe Brukseli do të shikojnë nga ana tjetër.

*Jasmin Mujanović është një shkencëtar politik që fokusohet në politikën e Ballkanit Perëndimor bashkëkohor.

Related posts
Lajme

Kimete Berisha: I vdekuri duhet të lihet i qetë, së paku 40-të ditë

Lajme

Gashi për Radoiçiqin: Mund të arrestohet në Serbi dhe përmes Interpolit të transferohet në Kosovë

Lajme

Kimete Berisha: I vdekur duhet të lihet i qetë, së paku 40-të ditë

Lajme

“Edhe e pranuat Asociacionin edhe na prishët me amerikanët” – Kërquki gozhdon Mujën e VV’së