Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lifestyle

Pse është mirë të konsumoni lëng portokalli

Portokalli është i pasur me vitamina A, B, C, P, me kripëra kalciumi, fosfor etj. Lëngu i portokallit, i konsumuar me ose pa sheqer është freskues.

Nga lëkura e portokallit del vaj eterik shumë i mirë, i cili gjen përdorime të shumta në prodhimin e pijeve, aromave, ilaçeve.

Lëngu i portokallit ka veti diuretike dhe antiseptike (që ndalon kalbëzimin ose pengon zhvillimin e mikroorganizmave), e përdoret me sukses në luftimin e sëmundjeve të veshkave, edhe në rastet kur janë formuar gurë në to, në sëmundjet e mëlçisë dhe në ato të zemrës dhe të enëve të gjakut.

Lëngu i portokallit, duke i shtuar pak sheqer, pëlqehet edhe nga fëmijët e vegjël dhe këshillohet të përdoret qysh në muajin e tretë pas lindjes. Portokallet përdoren me efekt të mirë në luftimin e anemisë, duke pasuruar gjakun me elemente të reja. Portokalli ka përmbajtje të lartë të vitaminës C.


Kjo vitaminë merr pjesë në shumë procese të shkëmbimit të lëndëve në organizëm. Lëvozhgat janë të pasura me elemente aktive dhe lëngu i fituar nga zierja e tyre përdoret edhe në rastet e çrregullimeve të stomakut dhe të zorrëve.Related posts
Lifestyle

Ndryshimet që dermatologët këshillojnë të bëni në rutinën tuaj çdo vjeshtë

Lifestyle

Këto janë 5 ushqime kuruese që mund t’ju shpëtojnë jetën

Lifestyle

“Mjekra e dyfishtë”, çfarë të bëni për ta eleminuar gushën që varet me kalimin e viteve

Lifestyle

Si duhet të jetë mëngjesi juaj, sipas shkencës?